ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 21:03

Türkiye’nin 23. doğa harikası 'Güney Şelalesi' heyelanla yıkıldı

Türkiyenin 23. doğa harikası Güney Şelalesi heyelanla yıkıldı


Millî Parklar Genel Müdürlüğü'nün tabiat anıtı olarak tescil ettiği Denizli'deki 'Güney Şelalesi'nin ön kısmı meydana gelen heyelanla yıkıldı.

Edinilen bilgiye göre, Denizli il merkezine 70, ilçe merkezine 3 kilometre mesafedeki şelale, saat 15:30 civarında meydana gelen heyelanda şelalenin aktığı en üst tabakası aşağıya taş ve topraklarla beraber düştü. Bu sırada şelalenin alt kısmında bulunan bir kişi hafif yaralandı.

Birinci derece SİT alanı olan ve genel sıralamada Türkiye'nin 23. doğa harikası olarak bilinen şelale Cindere Dağı yamaçlarından çıkan sulardan oluşuyordu. Büyük Menderes Nehri'ne yaklaşık 20 metre yükseklikten dökülen şelalenin yıkılması doğaseverleri üzdü. Denizli Doğa Sevenler Derneği (DOSEV) Başkanı Ümit Şıracı, ”Türkiye’nin 23. doğa güzelliğiydi. Denizli ve Türkiye büyük bir değerini kaybetti. Önlem alınsaydı kurtarılabilir miydi bilemiyorum. Güney ilçesinin bir simgesiydi. Tekrar kendi haline gelebilmesi yüzyıllar sürüyor. 500-600 senede suyla oluşan bir tortuydu. Çok yazık oldu.” dedi.

Denizli Valiliği Güney Şelalesi’ne turist çekmek için proje hazırlığı yapıyordu.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER