ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Ocak 2013 Salı 15:28

Türkiye'deki sığınmacılar, yardım kampanyası başlattı

Türkiyedeki sığınmacılar, yardım kampanyası başlattı


Suriye'deki çatışmalar ikinci yılına yaklaşırken, çatışmalardan kaçan yüz binlerce Suriyeli vatan hasreti çekiyor. Türkiye’nin kucak açmasıyla yeni yıla çadır ve konteyner kentlerde giren binlerce Suriyeli, yeni yıla ülkelerinden uzakta girmenin burukluğunu yaşıyor.
2013 yılına ülkelerindeki kardeşleri için yardım kampanyası başlatarak giren Suriyeli sığınmacılar, kendilerine verilen gıdaları Suriye’ye göndermek için biriktiriyor.

Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye yerleşen mülteciler için başlatılan yardım seferberliği devam ediyor. Çatışmalardan kaçarak sınır bölgelerine sığınan Suriyeliler ile ülkelerinde zor şartlarda hayatta kalmaya çalışan halkın barınma, beslenme ve sağlık alanındaki ihtiyaçları her geçen gün artıyor. Artan bu ihtiyacı karşılamak amacıyla, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda insani yardım kuruluşları, vakıflar, dernekler, meslek kuruluşları, medya kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla yardım kampanyası başlatıldı. Başlatılan bu kampanyaya Kahramanmaraş’ta kurulu çadır kentte yaşayan Suriyeliler de duyarsız kalmadı.

Türkiye’deki sivil toplum kuruluşunun katıldığı ‘Bir Ekmek Bir Battaniye’ kampanyasını duyan Suriyeli sığınmacılar, kendilerine dağıtılan istihkakları çadırlarda topluyor. Ekmek, makarna, zeytin, reçel ve su gibi bozulması zor gıdaları el birliğiyle paketleyen Suriyeliler, kendi imkânlarıyla hazırladıkları yardım malzemelerinin önümüzdeki günlerde Suriye’ye ulaştırılmak üzere yola çıkacağını kaydetti.

        Türkiye genelinde başlatılan yardım seferberliğini televizyonda gördüklerini ifade eden yardım kampanyasını başlatan sığınmacılar adına konuşan Nasır Alluş, Başbakanlık tarafından başlatılan kampanyadan çok etkilendiklerini belirtti. Kendilerine Kahramanmaraş’ın kucak açmasıyla sığınacak sıcak bir yuvaya sahip olduklarını anlatan Alluş, Suriye’deki kardeşlerimiz kış günü sokaklarda sabahlıyor. Esed’in askerleri ekmek fırınlarını bombalıyor. Kardeşlerimiz yiyecek ekmek bulamıyorlar. İçlerinde günlerdir aç olanlar var. Çocuklar, yaşlılar, kadın erkek birçok kardeşimiz yiyecek bir ekmek ve ısınacak bir battaniye bekliyor." diye konuştu.

        Çadır kentte günde 3 öğün sıcak yemek yediklerini söyleyen Alluş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ülkemizdeki savaş nedeniyle kardeşlerimizin barınma, beslenme ve sağlık alanında yardım ihtiyaçları her geçen gün artıyor. Türkiye yardım kampanyası başlattı. Biz de bu yardıma katkıda bulunmak istedik. Çünkü kardeşlerimizin durumu bizden çok daha kötü. Bize verilen gıdaları çadır kent sakinleri olarak topluyoruz. Şimdiye kadar 2 kamyon dolduracak gıda ve giyecek malzemesi topladı. Yetkililerden bu yardımların Suriye’ye sağ salim ulaşmasını istiyoruz.”

        Çadır kentten sorumlu yetkililer ise Suriyelilerin topladığı yardım malzemelerinin bir defaya mahsus ülkelerine gönderilmesine izin verileceğini bildirdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER