ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Mayıs 2014 Çarşamba 19:32

Türkiye’de günde kaç ekmek üretiyor?

Türkiyede günde kaç ekmek üretiyor?

Cafer Topuksuz Türkiye’de günde 101 milyon adet ekmek üretiminin yapıldığını söyledi.


Yozgat’ın Yerköy Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) Şube Müdürü Cafer Topuksuz, yapılan araştırmalara göre Türkiye’de günde 101 milyon adet ekmek üretiminin yapıldığını söyledi.

Yerköy Toprak Mahsulleri Ofisi, ekmek israfının önlenmesine yönelik konferans düzenledi. Toprak Mahsulleri Ofisi Yerköy Şube Müdürü Cafer Topuksuz, burada yaptığı konuşmada, ülke genelinde başlatılan ekmek israfının önlenmesi çalışmaları kapsamında il ve ilçe genelinde çeşitli toplantılar düzenlediklerini söyledi. Yapılan araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de günde 101 milyon, yılda 37 milyar adet 250 gramlık ekmek üretildiğini ifade eden Topuksuz, “Ülkemizde günde 95 milyon adet ekmek tüketilirken, 6 milyon adet ekmek israf edilmektedir. Ekmek israfı sebebiyle yıllık ekonomik kaybımız, dünya birincisi olduğumuzun ihracatından elde ettiğimiz gelire eşdeğerdir. Bu rakam dünya ekonomileri arasında gittikçe yükselen ve bu yoldaki yürüyüşüne devam eden ülkemiz için çok yüksek bir rakamdır. Araştırma sonuçlarının, kamuoyu ile paylaşılması ve önleyici tedbirler için 2013 yılında yapılan çalışmaların sonuçlarını görmek için geçen yılın son aylarında tekrar aynı illerde kamuoyu araştırması yaptırılmış ve ekmek israfı günde 5 milyon 900 bin adetten, 4 milyon 950 bin adete gerilediği yani yüzde 18 azalma sağlanmıştır. Böylece yıllık 300 milyon TL tasarruf edilmiştir. Bütün bu olumlu sonuçların daha da iyi olması amacıyla bireysel ve toplumsal duyarlılığın devam etmesi için 2014 yılında da ekmek israfının önlenmesi, özde tüm gıda israfının önlenmesi için yapılacak çalışmalarla ekmeğin üretiminde yapılan israfın önlenmesi, tüketimdeki israfın önlenmesi amaçlanıyor." diye konuştu.

Yerköy Belediyesi Konferans Salonunda düzenlenen konferansa İlçe Belediye Başkanı Mehmet Ağaoğlu, Toprak Mahsulleri Ofisi Yerköy Şube Müdürü Cafer Topuksuz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yavuz, Yerköy Ziraat Odası Başkanı Bahri Yılmaz, Yozgat Genç Sanayici ve İşadamları Derneği (YOGİSAD) Başkanı Ayhan Çelik, İl Genel Meclisi Üyeleri, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER