ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 14:35

Türkiye'de en çok olay bu karakolda


İzmir'in en çok göç alan ilçelerinden Buca'daki 3 karakoldan biri olan Buca Polis Merkezi'nin, Türkiye genelinde polisiye olaylarda başı çektiği ortaya çıktı. Buca Karakolu, 2011 yılında aldığı 6 bin 800 müracaatla Ankara Çankaya Polis Merkezi'yle ilk 2 sırayı paylaştı. Karakol, 2012 yılının ilk 10 ayında aldığı müracaat sayısıyla şimdiden geçen yılın rakamını geçti. 72 memurun görev yaptığı Buca Merkez Karakolu, ayrıca, kocasından şiddet gören 138 kadını koruma altına alarak bir başka rekorun sahibi oldu.

Geçen yılın ikincisi Buca Polis Merkezi, bu yılın ilk 10 ayında 6 bin 800 müracaatı aşarak birinci sırada yer aldı. Karakolun bir başka rekoru da en fazla şiddet mağduru kadının korunduğu merkez olması. İzmir Buca Polis Merkezi, en çok vukuata bakan karakol olarak Türkiye birincisi oldu. 2011 yılında 6 bin 800 müracaat alarak Türkiye'de ikinci sırada olan karakol, bu rakama 2012 yılının ilk 10 ayında ulaşıp rekor kırdı.

HER KADINA AYRI DOSYA

Buca Polis Merkezi'ne başvuran hemen her kişinin şikâyetini dikkate alıp soruşturan polis, korunması olan kadınların herbirine ayrı dosya açarak onların sorunlarıyla yakından ilgileniyor. Başında kadın polis memurunun bulunduğu uygulamayla, korunması bulunan 138 kadın, sürekli aranarak, şikâyetleri olup olmadığı öğreniliyor. Mahkeme kararına uymayan kocalar tek tek karakola çağrılıp işlem yapılıyor. İhlalin tekrarı halindeyse savcıya bildirilip mahkemeye sevk ediliyor.

Karakol yetkilileri, ayrıca korunan kadınların, geçim sıkıntısı çekmesi durumunda, onların ihtiyaçlarını karşılayıp, destek veriyor. Bazı kadınların kocasıyla yaşadığı sorunları, iki tarafı da Polis Merkezi'ne çağırıp mahkeme aşamasına geçmeden tatlıya bağlayan karakol, suça meyilli çok sayıda kişiyi de topluma kazandırma yolunda çalışmalar yürütüyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER