ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2012 Perşembe 11:23

"Türkiye dünyaya örnek oluyor"

"Türkiye dünyaya örnek oluyor"


AK Parti Adana Milletvekili Fatoş Gürkan, 12.12.2012 tarihinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapımı tamamlanan ve açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleşen 112 tesis için “Ülkemize ve şehrimize hayırlı olsun.” diye konuştu. Başbakanın yaptığı tarihi açılış törenine katılan Gürkan, “Ülkemiz büyük gelişiyor. Dünyaya örnek oluyoruz.” diye konuştu.

AK Parti Milletvekili olmaktan bir kez daha gurur duyduğunu aktaran Gürkan, “Orman ve Su İşleri Bakanlığımız tarafından 10.10.2010 tarihinde 110 tesis, 11.11.2011 tarihinde 111 tesis ve hamdolsun bugünde yani 12.12.2012 tarihinde 112 tesis aziz milletimizin hizmetine sunulmuştur. Başbakanımızın açılışını yaptığı 112 tesisin toplam maliyeti 16 milyar TL’dir. Bu tesislerle toplam 2 milyon 345 bin dekar arazi suya kavuşurken, 8.5 milyar KWS elektrik enerjisi kazanımı sağlanmıştır.” dedi.

Hizmete sunulan 112 tesis arasında Adana’ya yapılan yatırımlarında bulunduğunu dile getiren Gürkan, “Açılan tesislerimiz; Aşağı Seyhan IV. Merhale Projesi 8. YP 2 Sahası Sulama Tesisleri ile 8 bin 524 hektar arazimiz suyla kavuşturulmaktadır. Yaklaşık maliyeti ise 75 milyon 411 bin TL’dir. Cevdetiye Sol Sahil Pompaj sulama 3. Kısım projemiz ile bin 56 hektar arazimiz sulanırken bu projemizin de maliyeti 20 milyon 300 bin TL’dir. Ayrıca hizmete sunulan, Feke 1 Regülatörü ve HES, Himmetli Barajı ve HES Gökkaya Barajı ve HES Menge Barajı ve HES projeleri ile toplam kurulu güç 243,67 MW olmakla beraber yıllık enerji üretimi 748.14 milyon kWh olacaktır. Bu HES projelerinin toplam maliyeti de 722 milyon liradır.“ şeklinde konuştu.
Milletvekili Gürkan, Adana’nın bu büyük yatırımlarla beraber; Karanfildağ ve Hançerderesi Yaban Hayatı Geliştirme sahası Gözetleme kuleleri ve 4 adet Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu Merkez Çukurova, İmamoğlu, Tufanbeyli ve Saimbeyli ilçelerine kurulduğunu aktardı.

TÜRKİYE ŞANTİYEYE DÖNMÜŞ DURUMDA

Türkiye’nin her alanda büyük bir gelişim süreci yaşadığını vurgulayan Fatoş Gürkan şunları söyledi: “Türkiye adeta şantiye alanına dönmüş, her yerde başka bir bakanlığımıza ait yatırımlar olanca hızıyla yükselmekte, yüzlerce tesis aynı anda bitirilerek hizmete sunulmaktadır. AK Parti döneminde vatandaşlarımız hizmetin nasıl yapılması gerektiğine tanık oldu. Takdirleri ve destekleri ile de bizlere güç verdiler, heyecan verdiler. Milletimize layık olabilmek için var gücümüzle çalışmaktayız. Artık baraj konusunda da Türkiye dünyaya örnek olan bir ülkedir. Birçok Türk firması değişik ülkelerde dev HES projeleri yapıyor. Hizmete sunulan tesislerimizin her şeyin en güzeline layık olan milletimize hayırlı olmasını diliyorum.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER