ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sisli
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 07:11

Türkçe sevdalısı çocuklar Kütahyalılarla buluştu

Türkçe sevdalısı çocuklar Kütahyalılarla buluştu


11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları için Kütahya'ya gelen dünya çocukları, Dumlupınar Stadı'nda 60 bini aşkın kişiye unutulmaz bir akşam yaşattı.

Stadyuma sığmayan Kütahyalılar, etkinliği yan sahalardaki dev ekranlardan takip etti. Şölende Güney Afrikalı Muhammed’in Orhan Gencebay’ın Hatasız Kul Olmaz şarkısını söylemesi, Moldovalı öğrencilerin Burdur yöresi halk oyunları, Tunuslu öğrencinin Harmandalı şarkısı eşliğinde oynayan Ugandalı efeleri büyük beğeni topladı.

Büyük coşkuyla geçen gecede 14 ülkeden 80 öğrenci muhteşem bir performans sergiledi. Stadyumu dolduran binlerce Kütahyalı şiirler, şarkılar ve halk oyunları gösterileriyle coştu.

Etkinlik boyunca Moldova, Arnavutluk, Nepal, Sırbistan, İsveç, Makedonya, Kırgızistan, Uganda, Bulgaristan, Tunus, Endonezya, Güney Afrika, Azerbaycan, Tacikistan, Sri Lanka ve Almanya’dan öğrenciler sahne aldı. Program sonrasında sponsor firmalara plaketleri İl Emniyet Müdürü Kadir Akbıyık, Belediye Başkanı Mustafa İça, Milletvekilleri Prof. Dr. Vural Kavuncu, Prof. Dr. İdris Bal ile Kütahya Valisi Şerif Yılmaz tarafından takdim edildi.

Plaket töreninde konuşan Kütahya Valisi Şerif Yılmaz, "Bugün kuruluşun ve kurtuluşun şehri, Anadoluyu coğrafya yapan bu insanların kültürünü dünyanın dört bir kıtasında yaşatıldığını örnekleri ile gördük. Oralarda görev yapan çok değerli arkadaşlarımı kutluyorum" dedi. 
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER