ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2014 Pazartesi 11:57

Türkan annenin yaşam mücadelesi!

Türkan annenin yaşam mücadelesi!

İstanbul'da yaşayan 52 yaşındaki Türkan Zeytuncu 17 yıldır hastane hastane gezerek yakalandığı amansız Cushing hastalığına çareyi en sonunda buldu. İstanbul Valiliği'nin onayladığı 100 bin liralık yardım kampanyasına destek olmak isteyenler ilgili kurumlar veya hesap numaraları üzerinden yardımlarını ulaştırabilir.


İstanbul'da yaşayan 52 yaşındaki Türkan Zeytuncu 17 yıldır hastane hastane gezerek yakalandığı amansız Cushing hastalığına çareyi en sonunda buldu.

Bundan 17 yıl önce özel bir hastaneye muayne olmaya giden Zeytuncu'ya doğru teşhis konulamamasıyla başladı herşey. Verilen yanlış ilaçların etkisiyle her geçen gün daha kötü oldu. Henüz 32 yaşındayken erken menepoza girdi, vücudunda aşırı kıllanmalar başladı ve bir anda 20 kilo birden aldı.

MİLYONDA BİR KİŞİDEN BİRİ...

Milyonda bir kişide rastlanan Cushing hastalığı teşhisinin konulmasının ardından dizim ağrıyor diye hastaneye gitti, sol dizine platin konuldu. 2008 yılında bu ameliyatın üzerinden 1 ay geçmişti ki bel ağrısı şikayetiyle hastaneye gitti, bu sefer de omurgasında çökme olduğu gerekçesiyle beline 6 platin yerleştirildi.

Ağrıları bir türlü dinmedi, yerinden kalkamaz hale geldi. Daha sonra kırılan omurgası düzeltilmeye çalışılırken ameliyat sırasında beyin ile omurilik arasındaki bos zarı yırtıldı, belinden su gelmeye başladı. Sevk edilen bir hastanede yapıştırma ameliyatı yapıldı ve 2 yıl boyunca antibiyotik tedavisi gördü. 

BELİNDE 14 PLATİN İLE YAŞIYOR

2010 yılında bel ağrılarının artması nedeniyle tekrar hastaneye giden Zeytuncu'nun beline 6 platin daha eklenmesi gerektiği söylendi ve yapılan ameliyatla beldeki platin sayısı 14'e yükseldi. Bütün bunlar yaşanırken beyinde bir kitle olduğu ihtimalleri üzerine, lazer tedavisi yapıldı.

Yapılan bu tedavi yöntemlerinden olumlu sonuç alınamayınca böbrek üstü bezlerini almaya kalktılar, ancak tamamını alamadılar.

KIZI ANNESİNİN CANINA CAN KATIYOR

Zeytuncu'nun İTÜ'de Araştırma Görevlisi olan kızının pes etmeyerek annesinin sağlığına kavuşması için yaptığı inanılmaz mücadele annesine moral oldu.

Hastalığı sürecinde yaşadığı sıkıntılarını yazete.com'a anlatan Türkan Zeytuncu, kullandığı yanlış ilaçların hastalığının ilerlemesinde en büyük etken olduğunu belirterek, kemiklerinin erimesine bağlı olarak, kemik ağrııları çektiğini, yürüyemediğini ve hareket etmekte zorlandığını söyledi. 

Zeytuncu, 2007 yılına kadar tedavi sürecinde hiçbir olumlu yönde ilerlemenin olmadığını ifade ederek, ''Bu tarihten sonra dizlerimden ve belimden çok ciddi ameliyatlar geçirdim. Belimde 14 platin bulunuyor ve bu şekilde hayatımı devam ettirmeye çalışıyorum. Sürekli bıçak altına yatmak, ameliyat olmak vücudumun direncini iyice kırdı ve kişisel ihtiyaçlarımı destek almadan karşılayamaz hale geldim'' dedi. 

Üç yıl boyunca yataktan kalkmayı bırakın kıpırdamadığını kaydeden Zeytuncu, 2 yıl sağlıklı bir şekilde duş bile alamadığını çok çaresiz kaldığını ancak hiçbir zaman isyan etmediğini, sürekli haline şükrettiğini belirtti. 

AMBULANS'A BİLE PARA VERİYORLAR

Kızının araştırmaları ve uğraşları sonucu Prof. Dr. Azmi Hamzaoğlu'na ulaştığını, Florence Nightingale Hastanesi'ne giderek burada muayne olduklarını dile getiren Zeytuncu, ''Azmi bey muayne ettikten sonra 'seni çok hırpalamışlar kızım. Bunca ameliyatı nasıl bünyen kaldırdı şaşırıyorum' dedi. Ayağa kalkabileceğimi kendi ihtiyaçlarımı karşılayabilecek düzeye gelebileceğimi söyledi. Yapılan tetkiklerin ardından amaliyat masraflarının 100 bin lira olacağı belirlendi. Bizimde maddi imkanımız olmadığı için İstanbul Teknik Üniversitesi'nin işbirliğinde İstanbul Valiliği onayıyla yardım kampanyası başladı. Şuana kadar 48 bin lira toplandı tedavi sürecim 6 ay daha devam edecek. Son ameliyatımı belimden  Prof. Dr. Azmi Hamzaoğlu ve ekibi tarafından oldum. Ameliyat başarılı geçti ancak tedavilerime devam etmek için önümde 6 aylık bir süreç beni bekliyor. Bu süreci atlatana kadar hiçbir şey bitmiş değil. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu meşakkatli ve masraflı ameliyatımın sonrasındaki tedavilerime devam edebilmek için hayırseverlerden yardım bekliyorum.'' ifadelerini kullandı.

Hastaneye ambulansla gidip gelmek zorunda kaldığını ve her gidiş gelişlerinde 400 lira ücret verdiklerine dikkati çeken Zeytuncu, ciddi anlamda desteğe ihtiyaçlarının olduğunu hatta şuan yattığı hasta yatağına bile 350 lira aylık kira ödediklerini söyledi.  

''BELEDİYE DESTEK OLMUYOR''

Zeytuncu, hasta yatağı ve ambulans noktasında ikamet ettiği ilçe belediyesinden destek almak için girişimde bulunduklarını ancak destek göremediklerini belirterek, ''Belediye bu konuda bize destek veremedi, istediğimiz saatlerde mesai saati dışı olduğu ve çalışan personel olmadığı gerekçe gösterildi. Yatak istediğimizde de ihaleyle yatak alacaklarını onunda 1-2 ayı bulacağını söylediler ancak haber gelmedi'' diye konuştu.

Sağlık durumunun her geçen gün iyiye gittiğini anlatan Zeytuncu, hasta yatağından kalkarak, dışarı çıkmak istediğini, yıllardır sağlık sorunları nedeniyle gidemediği memleketine gitmeyi hayal ettiğini vurguladı.  

İSTANBUL VALİLİĞİ YARDIM KAMPANYASINI ONAYLADI

İstanbul Valiliği Türkan Zeytuncu'nun kızı Bihter Zeytuncu'nun yaptığı başvuruyu kabul etti ve hastanın tedavi masraflarında kullanılacak paranın 1 yıl süre içinde toplanması için onay verdi.

İstanbul Valiliği konuyla ilgili yazılı belgelerde şu ifadelere yer verdi:

''Ağır Cushing hastası olan ve bu rahatsızlığına bağlı olarak vücudunda ciddi patalojik kırıklar oluşan bu şiddetli bel ağrısı yaşayan herhangi bir destek olmadan hareket edemeyen şimdiye kadar gittiği hastanelerden isteği sonucu alamayan ve durumu giderek ciddileşen Türkan Zeytuncu'nun Şişli Florence Nightingale Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği İstanbul Skolyoz ve Omurga Cerrahisi Merkezi'nde Prof. Dr. Azmi Hamzaoğlu ve ekibi tarafından ameliyat ve tedavi masraflarının karşılanması amacıyla bankada hesap açmak suretiyle, Türkiye genelinde bir yıl süreyle 100.000.00 TL'lik yardım toplanmasına 2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu'nun 7'nci maddesi gereğince, İstanbul Valiliği makamının 03.01.2014 ve 402 sayılı olurları ile izin verilmiştir.''

KAMPANYA'YA DESTEK OLMAK İSTEYENLER...

Türkiye İş Bankası İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)  Ayazağa Şubesi (1281-615173) IBAN: TR32 0006 4000 0011 2810 615173 Bihter Zeytuncu adına kampanyaya yardımcı olmak isteyenler ilgili hesap numaralarından yardımlarını ulaştırabilecek.

Öte yandan, yardımda bulunmak isteyenler, İstanbul Teknik Üniversitesi Araştırma Görevlisi Uzman Yüksek Kimyager Bihter Zeytuncu'nun cep telofonu üzerinden  0536 600 33 98 iletişime geçebilir.

CUSHİNG HASTALIĞI NEDİR?

KAYNAK:
yazete.com
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER