ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Çok Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Temmuz 2013 Cumartesi 12:28

Türk Tarih Kurumu şekil yapıyor!

Türk Tarih Kurumu şekil yapıyor!

TTK, kartal motifli logosunu değiştiriyor.


Türk Tarih Kurumu, (TTK), kartal motifli logosunu değiştiriyor.

Atatürk'ün isteğiyle 1931 yılında Türk tarihinin araştırılması için hayata geçirilen Kurum, yenilenen vizyonu çerçevesinde 83. yaşına yeni logosuyla girmeye hazırlanıyor.

TTK Başkanı Prof. Dr. Mehmet Metin Hülagü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kurumun kartal motifli logosunun Türklerden ziyade Bizansı yansıttığını ve bu nedenle değişmesinin gerektiğini söyledi.

Hülagü, çağı yakalayabilmek için atağa kalkan Kurumun, öncelikle zihinlerdeki algısının değişmesi gerektiğini kaydederek, "Kartal motifli logo Türkleri tam anlamıyla yansıtmıyordu, çünkü kartal Türklerde yalnızca Selçuklu döneminde kullanıldı. Bunun dışında kartal özellikle Bizans'ı temsil eder. Ayrıca Almanya, ABD gibi pek çok ülkenin de simgesi ama Türklerin değil" dedi.

Bu sebeple sade, rahat anlaşılacak, "Türkiye'nin çağdaş yüzüne daha yakışacak ve Türkleri daha iyi ifade edecek" bir logo arayışına girdiklerini anlatan Hülagü, çalışmaların şekillenmeye başladığını bildirdi.

Hülagü, kurulduğu yıllarda yüklendiği misyonla büyük önem taşıyan, Türk tarihini araştırıp Türklere yönelik ithamlara karşılık veren ve toplumun bilgilenmesine aracılık eden TTK'nın zamanın gerisinde kaldığını işaret ederek, "TTK'yı, özüne sadık kalarak, temel vizyonlarından vazgeçmeden, çağın gereklerince yapılandırılmasını amaçladıklarını" vurguladı.

Bu kapsamda, TTK'nın "Türkpedia" ve "Tarihin 100'ü" gibi yeni projelerle yüzünü halka döndüğünü de dile getiren Hülagü, kurumun tarih öğretiminde yeniden aktif rol üstleneceğini belirtti. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER