ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Ekim 2014 Pazartesi 15:14

Türk Sütlacı Guinness Rekorlar kitabında

Türk Sütlacı Guinness Rekorlar kitabında

Ekşioğlu Vakfı tarafından Rize’nin Ovit Yaylası’nda gerçekleştirilen dev kazanda sütlaç pişirme rekor denemesi ile Yunanistan’ın elinde bulundurduğu rekor kırılarak Türk sütlacı Guinnes Rekorlar Kitabı’na girdi.


Rize’nin İkizdere İlçesi Ovit Yaylası’nda her yıl geleneksel olarak düzenlenen yayla şenliğinin bu yıl 2-3 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen etabında 2 metre 65 cm çapında ve 650 kilo ağırlığındaki dev kazanda 1 ton 295 kilo sütlaç pişirilerek rekor denemesi yapılmıştı. Guinnes Rekorlar Kitabı gözlemcilerinin huzurunda yapılan demene kabul edilerek Yunanistan’ın 370 kilo ile elinde bulundurduğu rekor kırılmış oldu.

REKORA GÖRKEMLİ TANITIM

Ekşioğlu Vakfı, 8 Kasım tarihinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde Guinnes tarafından kabul edilen rekorun tanıtımını ve kutlamasını gerçekleştirecek. Etkinlik kapsamında Volkan Konak ve Funda Arar konserleri ile görkemli bir ödül töreni düzenlenecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Ekşioğlu Vakfı Başkanı Ali Ekşi, Yunanistan’ın elinde bulundurduğu rekoru Türkiye’ye getirmenin gururunu yaşadıklarını belirterek Vakıflarının Guinnes Rekorlar Kitabına girmesinin ailelerini sevindirdiğini söyledi. Ekşi, “Bu büyük gururu görkemli bir gece ile kutlayacak Guinnes Rekorlar Kitabı’ndan belgemizi alacağız hem de sanatçılarımızla bu ödülü kutlayacağız. Ekşioğlu Vakfı olarak ilimizin, bölgemizin ve ülkemizin tanıtımına her zaman katkı vermeye devam edeceğiz. Bu etkinliğimize herkesi bekliyoruz” dedi.
KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER