ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Eylül 2014 Çarşamba 14:18

Türk sahil güvenliğinin hayat kurtarma mücadelesi

Türk sahil güvenliğinin hayat kurtarma mücadelesi

Ege Denizi'nde Türk karasularını korumakla görevli Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığı, yürüttüğü arama kurtarma faaliyetleri ile her gün yüzlerce göçmenin hayatını kurtarıyor.


Ege Denizi'nde Türk karasularını korumakla görevli Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığı, yürüttüğü arama kurtarma faaliyetleri ile her gün yüzlerce göçmenin hayatını kurtarıyor.

Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığı, düzensiz göç hareketlerinin önlenmesine yönelik yürüttüğü faaliyetleri, TCSG Umut'ta düzenlenen basın brifingiyle tanıttı.

Bölge Komutanı Deniz Kurmay Kıdemli Albay Murat Yılmazarslan, TCSG Umut helikopter hangarında yaptığı bilgilendirmede, bölge komutanlıklarının Çanakkale Baba Burnu ile Fethiye Yassı Burun arasındaki yaklaşık 14 bin kilometrekarelik deniz alanından sorumlu olduğunu belirtti.

Çağın en önemli sorunlarının başında yer alan düzensiz göç hareketlerinin yer aldığını ifade eden Yılmazarslan, Türkiye'nin de coğrafi konumu itibariyle hem bu göç hareketlerinden transit ülke olarak etkilendiğini hem de son dönemde göçte hedef ülke haline geldiğini dile getirdi.

Yılmazarslan, sahil güvenlik komutanlığı olarak göçmenlerin deniz yoluyla Türkiye'den yasa dışı şekilde çıkış olaylarıyla ilgilendiklerini kaydetti.

YILIN 8 AYINDA 7 BIN 401 GÖÇMEN KURTARILDI 

Sahil Güvenlik Ege Bölge Komutanlığı'nın sorumluluk sahasında geçen yıl yürüttüğü faaliyetler sonucunda 251 olayda 6 bin 937 göçmenin kurtarıldığını, 71 göçmen kaçakçısının da yakalandığını bildiren Yılmazarslan, "Bu yıl ise 307 olayda 7 bin 401 göçmen kurtarılmış, 44 göçmen kaçakçısı da yakalanarak ilgili birimlere teslim edilmiştir" dedi.

8 AYDA 31 BIN SAAT DEVRIYE

Yılmazarslan, Türk sahil güvenliği için en önemli şeyin insan hayatı olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

"Bir nevi kader kurbanı olan göçmenler, ülkelerinde yaşanan savaş, açlık işsizlik gibi olumsuzluklar yüzünden bu yolu seçmekte ancak yasa dışı geçişlerle hayatlarını tehlikeye atmaktadırlar. Sahil Güvenlik Komutanlığı olarak bizler, bu yasa dışı geçişleri engellemek ve yaşanabilecek her türlü olumsuzluğun önüne geçmek için her türlü unsurumuzla gece gündüz devriye görevi icra etmekteyiz. Son 8 ayda sahil güvenlik unsurlarımız tarafından Ege Denizi'nde 31 bin saat devriye görevi icra edilmiştir."

DENIZE ATILANLARI DA TÜRK SAHIL GÜVENLIĞI KURTARIYOR

Düzensiz göç hareketiyle mücadelede, insan hayatına öncelik verdiklerini vurgulayan Yılmazarslan, bu noktada göçmen ifadelerine göre, başka devlet unsurları tarafından yakalanmalarının ardından botları patlatılarak Türk karasularına bırakılan göçmenleri de yine sahil güvenlik unsurlarının kurtardığına işaret etti.

Yabancı unsurların bu tür harekat tarzına maruz kalan göçmenleri çoğu kez boğulmaktan son anda kurtardıklarını anlatan Yılmazarslan, şunları söyledi:

"Bu tip olaylarda boğulma, hipotermi (vücut ısısının ölümcül derecede düşmesi) gibi istenmeyen sonuçlar ortaya çıkmakta, sahil güvenlik personelimiz tarafından yapılan ilk müdahalelerle göçmenleri hayata döndürmeye çalışmaktayız."

"YUNANISTAN PROTOKOLE UYMUYOR"

Yılmazarslan, bu olayların son derece üzücü ve yaşanmaması gerektiğini ifade ederek, "Yunanistan ile ülkemiz arasında imzalanmış geri kabul protokolü bulunmaktadır ancak ne yazık ki bu protokol, Yunan makamları tarafından yeterince işletilmemektedir" dedi.

DENIZ BISIKLETIYLE KAÇIŞ 

TCSG Umut Komutanı Deniz Yarbay Cüneyt Kara da Ege adalarının Türkiye kıyılarına çok yakın mesafede olmasının deniz yoluyla düzensiz göç hareketinin temel kolaylaştırıcı nedeni olduğuna işaret etti.

Bu yakınlık sayesinde Ege Denizi'ndeki 2014 yılında tespit edilen düzensiz göç hareketlerinden 227'sinde lastik bot, 63'ünde fiber ve ahşap tekne kullanıldığını belirten Kara, 2'sinde ticari yat, 2'sinde jet siki, 1'inde de deniz bisikletiyle gerçekleştirilmek istendiğine dikkati çekti.

Kara, göçemenlerin deniz yoluyla kaçışlarında en sık kullandıkları lastik botlarla seyahatin çoğu kez ölümlü vakalara dönüştüğünü dile getirerek, 2013-2014 döneminde 56 göçmenin ölü olarak denizden çıkarıldığını bildirdi.

TCSG UMUT ILE DEVRIYE GÖREVI

Bilgilendirme toplantısının ardından TCSG Umut, basın mensuplarının da katılımıyla Çeşme ile Sakız Adası arasında devriye görevi icra etti.

Devriye görevine sahil güvenlik bot ve helikopterleri ile arama kurtarma uçağı da eşlik etti.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER