ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ağustos 2014 Pazartesi 12:32

Turist sayısında büyük artış

Turist sayısında büyük artış

Yaz sezonu boyunca her ay artarak devam eden yabancı ziyaretçi sayısı yine yüzleri güldürdü.


Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, "Temmuz ayı, turizm verilerine göre yabancı ziyaretçi sayısında 13,52’lik bir artış ile yüzlerimizi güldürmüştür. Ülkemizin markalaşan eşsiz güzelliğinin, başarılı bir tanıtımla dünyaya daha iyi duyurulmasıyla, Türkiye tatil planı yapan turistlerin ajandasının ilk sırasında yer almayı başardı” dedi.

Turizm verilerinde Temmuz ayında dikkat çeken bir yükseliş yaşandı. Yaz sezonu boyunca her ay artarak devam eden yabancı ziyaretçi sayısı yine yüzleri güldürdü. Temmuz ayı turizm verilerini açıklayan Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, Türkiye’nin yükselen grafiğine ilişkin,

“Temmuz ayı, turizm verilerine göre yabancı ziyaretçi sayısında 13,52’lik bir artış ile yüzlerimizi güldürmüştür. Yılın ilk aylarından itibaren bir önceki yıla kıyasla artan ziyaretçi sayısı Temmuz’da zirveye ulaştı. Ülkemizdeki siyasi ve ekonomik istikrarla birlikte yakın coğrafyamızda yaşanan olumsuz gelişmelere nazaran huzur ve güven ortamının hiçbir zaman sekteye uğramaması, turizm sektörünün kalıcı ve sürdürülebilir bir kalkınma içerisine girmesini sağladı. Ülkemizin markalaşan eşsiz güzelliğinin, başarılı bir tanıtımla dünyaya daha iyi duyurulmasıyla, Türkiye tatil planı yapan turistlerin ajandasının ilk sırasında yer almayı başardı. Bu başarı rakamlara da şu şekilde yansıdı: 2013 yılının Temmuz ayında 4 milyon 593 bin 511 olan ziyaretçi sayısı, 2014 yılının aynı döneminde 5 milyon 214 bin 519’a yükseldi. Ağustos ayında bu rakamın daha da artmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.“TEMMUZ AYINDA 805 BİN 631 ZİYARETÇİYLE ÜLKEMİZE GELEN YABANCI ZİYARETÇİLERİN YÜZDE 15,45’İNİ RUSLAR OLUŞTURDU”

2014 yılında bir önceki yıla göre ilk yedi ayda yabancı ziyaretçi sayında yüzde 6,84 artış yaşandığını bildiren Çelik, şunları kaydetti:

“2013 Ocak-Temmuz döneminde 19 milyon 143 bin 32 olan yabancı ziyaretçi sayısı 20 milyon 452 bin 740 oldu. Yabancı ziyaretçilerin ülkelere göre dağılımında Mayıs ve Haziran’da ilk sıraya yerleşen Rusya Federasyonu Temmuzda da birinciliğini sürdürdü. İkinci sırada Almanya ve üçüncü sırada da İngiltere yer aldı. Temmuz ayında 805 bin 631 ziyaretçiyle ülkemize gelen yabancı ziyaretçilerin yüzde 15,45’ini Ruslar oluşturdu. Alman ziyaretçi sayımız 733 bin 862, İngiliz ziyaretçi sayımız ise 423 bin 226 oldu.

Yabancı ziyaretçilerin en çok ziyaret ettiği iller sıralamasında da Antalya, İstanbul ve Muğla yerlerini koruyor. Antalya’nın yabancı ziyaretçi sayısı 1 milyon 975 bin 694, ikinci sıradaki İstanbul’un 1 milyon 157 bin 145, Muğla’nın da 624 bin 165. Bu veriler bir kez daha gösteriyor ki; bir mozaiği andıran kültürel yapısı ve sunduğu çok çeşitli tatil olanaklarıyla dünyanın en gözde turizm destinasyonları arasındaki Türkiye, her yıl olduğu gibi bu yılda ziyaretçi akınına uğruyor. Tabii ki bunda, turizm sektörümüzün güncel kriterleri yakalaması ve kıyı turizminin popülaritesini koruması da önemli bir etken. Bakanlık olarak, turizmde zirveyi hedeflerken zirvede kalıcılık için de sağlam adımlar atıyoruz. Türk turizminde istikrarlı yükselişimizi sürdürerek gerek turizm gelirleri, gerekse turist sayısında dünya ortalamasının üzerinde bir büyüme yakalamayı hedefleyen Bakanlığımız, Karadeniz ve Marmara’daki plajları da cazip hale getirmek için yoğun bir çalışma sürdürüyor. Bu kapsamda 397 olan mavi bayraklı plaj sayımıza kuzey sahillerimizi de ekleyerek bu alanda önemli bir başarı elde etmeyi hedefliyoruz."

(İHA)

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER