ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Mayıs 2014 Perşembe 11:05

Toplu iğne üniversite öğrencisinin boğazında!

Toplu iğne üniversite öğrencisinin boğazında!

Boğazına toplu iğne kaçan üniversite öğrencisi genç kız, hastaneye kaldırıldı.


Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Ağlasun Meslek Yüksekokulu Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü öğrencisi 22 yaşındaki Rojda Boral, başörtüsünü düzeltirken üzerindeki toplu iğneyi ağzına aldı.

Bu sırada arkadaşıyla da konuşan Boral, nefes alınca toplu iğne boğazına kaçtı. Ağlasun Devlet Hastanesi'ne başvuran Boral, buradan Burdur Devlet Hastanesi'ne sevk edildi.

TOPLU İĞNE KULLANANLAR DİKKAT!

Burdur Devlet Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Oktay Aslaner, genç kızın soluk borusuna yerleşen toplu iğneyi yaklaşık bir saat süren operasyonla aldı.

Aslaner, yaptığı açıklamada, toplu iğnenin filmlerde soluk borusunda görüldüğünü ve bunu görür görmez hastayı hemen ameliyathaneye aldıklarını anlattı.

Dr. Aslaner, "İğne ses tellerinin altına gömülmüştü. Herhangi bir ameliyat yapılmadan endoskopik olarak çıkarttık" dedi.

- "Toplu iğne ağzınızdayken konuşmayın"

Vatandaşları toplu iğne türü şeyleri ağızlarına almamaları konusunda uyaran Aslaner, "Eğer ağızlarına alıyorlarsa da ağızlarındayken nefes alıp vermemeleri, konuşmamaları ve dikkatli olmaları lazım. Yutulan toplu iğnelerin büyük bölümü başörtüsü ve türban iğnesi. Çocuklarda da daha çok yabancı cisim yutması olarak karşımıza çıkıyor" diye konuştu.

Rojda Boral ise arkadaşıyla sohbet ederken ağzında bulunan toplu iğnenin boğazına kaçması sonucu büyük sıkıntı yaşadığını söyledi. Toplu iğneyi yuttuktan sonra önce ağladığını sonra hastaneye gittiğini ifade eden Boral, "İğne ilk boğazıma kaçtığında acı hissettim ama alındıktan sonra bu acı kalmadı" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER