ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Çok Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ocak 2013 Pazar 18:40

Timurtaş Hocaefendi 13.yıl dönümünde anıldı

Timurtaş Hocaefendi 13.yıl dönümünde anıldı

Kürsülerin en çok ses getiren hocalarından Timurtaş Uçar hocaefendinin ölümünün 13.ncü yıldönümünde hatimler Fatihalar okundu.


Timurtaş Uçar Hocaefendi, vefatının arasından 13 yıl geçmesine rağmen unutulmadı. Sevenleri arkasından hatimler ve Fatihalar okuyarak unutmadıklarını gösterdiler. Bir kısım sevenleri mezarlığını ziyaret ederek bol bol dua ettiler.

TİMURTAŞ UÇAR HOCAEFENDİ KİMDİR?

12 Eylül'den sonra "48 mahkemede anamdan emdiğim burnumdan geldi. Parmaklarımızdan cereyanlar vererek bizi sorgulamaya tabi tuttular. 'Niye ayet okudun, niye hadis okudun?' dediler."

1944'te Elazığın Sivrice ilçesi Uslu köyünde dogdu. İmam Hatip Lisesi'ni Elaziğ'da bitirdikten sonra İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü'ne girdi. Ögrenciliği esnasında başladığı vaazlar dikkat çekti. Malatya vaizliği, Muş müftü vekilliği yaptı.

Süleyman Ateş'in Diyanet işleri Başkanı olmasından sonra 1976'da İstanbul Müftü başmuavini oldu. Şehzadebaşı ve Eminönü Yeni Camii'ndeki vaazları büyük ilgi gördü. 1979'a kadar her vaazinda camiler doldu taştı.

1980 ihtilalinden sonra vaizlikten alınıp Beykoz Çavuşbaşı köyüne imam hatip olarak tayin edildi. 1990'da Ümraniye imes Camii'ne tayin edildi. 1999 başında 32 yil emek verdigi Diyanet işleri'nden emekli oldu. Ancak köşesine çekilmedi.

Çocuklarının egitimine önem veren Uçar, 4 evladını okuttu. Özel Fatih Koleji'nden mezun olan oğullarından Yusuf, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni, Bekir yunus İÜ Iletisim Fakültesi'ni bitirdi. Kızı Fatih Üniversitesi'nde, küçük oglu Enes Emre (13) Ankara'da geçirdiği trafik kazasında, yengesi ile birlikte hayatını kaybetmistir. Kozlu Mezarlığı'nda babasının yanına defnedildi.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER