ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 12:01

"Teröristler hiçbir zaman kazanamayacak"


ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, geçen hafta ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne düzenlenen saldırıyla ilgili olarak "Teröristler hiçbir zaman kazanamayacak" dedi.

Büyükelçi Ricciardone, Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) tarafından düzenlenen "Obama'nın İkinci Dönemi: Türkiye-Amerika İlişkilerinde Realizm, Değişim ve Devamlılık" adlı uluslararası konferansa katıldı.
     Konferansın açılışında konuşan Ricciardone, konuşmasında ABD Büyükelçiliğine cuma günü düzenlenen saldırıya değindi.
     Saldırıyı düzenleyen teröristin ve arkasındaki grubun amaçlarına ulaşamadığını belirten Ricciardone, teröristlerin isteklerinin aksine Türkiye-ABD ilişkilerinin saldırı sonrasında daha da derinleştiğini söyledi.
     Saldırının ardından gösterilen dayanışmaya teşekkür eden Ricciardone, "Teröristler hiçbir zaman kazanamayacak. Bu saldırı Türkiye ile Amerika arasındaki işbirliğini ve birlikte çalışma eğilimini arttırdı. Bu saldırı iki toplumu birbirine daha da yaklaştırdı. Saldırıyı takiben iki ülke ilişkileri daha da güçlendi, buna duygusal alan da dahil" diye konuştu.
     Büyükelçi Ricciardone, saldırı sonrasında iki ülke arasında diplomasi, askeri ve güvenlik alanında terörizme karşı var olan mücadelenin daha da artacağını kaydetti.
     Türkiye-ABD ikili ilişkilerine de değinen Ricciardone, iki ülke ilişkilerinin Soğuk Savaş yıllarına göre gelişme gösterdiğine dikkati çekti. Bunda sadece askeri ortaklığın etkisi olmadığına vurgu yapan Ricciardone, birçok alanda ilişkilerin geliştirildiğini söyledi.
     Başkan Obama'nın ilk başkanlık döneminde iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımı arttırmak için yapılan birçok projeyi anımsatan Ricciardone, iki ülke arasında son 3 yılda ticaret alanında art arda rekorların kırıldığını anlattı. Ricciardone, Ankara ve Washington'ın bu mevcut ilişkileri daha da arttırmak için çalışmalara devam edeceğini vurguladı.
     Bazı insanların ABD'nin Irak'tan askerlerini çektikten sonra Afganistan'dan da çekilerek bu bölgeye daha az ilgi göstereceği iddialarını dillendirdiğini söyleyen Ricciardone, bu iddialara katılmadığını belirtti. Ricciardone, iki savaşın bitmesinin kendileri için zaman, askeri güç ve enerji açısından büyük kazanç olduğuna işaret etti.
     Konuşmasının sonunda Türkiye'nin dünyada yeni bir oyuncu olduğuna vurgu yapan Ricciardone, önlerinde parlak bir 4 yıl bulunduğunu belirterek, "Bugün buraya geldiğim iki yıl öncesine göre çok daha iyimserim" diyerek sözlerini tamamladı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER