ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL33°C
Çok Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2014 Çarşamba 13:12

Temmuz'da sokaklar göle döndü

Temmuzda sokaklar göle döndü

Zonguldak merkez ile Kozlu ve Ereğli ilçelerinde şiddetli yağmur ve fırtına hayatı felç etti.


Yağmur nedeniyle, bazı ev ve işyerleri sular altında kalırken dereye dönen yollarda araçlar ilerlemekte güçlük çekti. Fırtına nedeniyle yola devrilen ağaç, uzun araç kuyruğuna neden oldu. Edirne’de de sabah yaklaşık 4 saat boyunca sağanak şeklinde yağan yağmur, kentin cadde ve sokaklarını göle çevirdi.

Zonguldak'ta gece 02.00 sıralarında başlayan yağmurla etkili olan ve saatteki hızı 70 kilometreyi geçen fırtına nedeniyle bazı ağaçların dalları kırıldı, bazıları kökünden devrildi. Üzülmez Caddesi'nde yola devrilen ağaç nedeniyle ulaşım bir süre durdu. Kent merkezinde tabelalar, çöp kutuları devrildi. Caddelerde su birikintileri oluştu. Araçlar, suyla kaplı yollarda ilerlemekte güçlük çekti. Belediye ekipleri tıkanan rögar kapaklarının açılması ve kırılan ağaç dallarının toplanmasında yetersiz kaldı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

KOZLU SULAR ALTINDA

Kozlu'da da etkili olan fırtına nedeniyle bazı evlerin çatıları hasar gördü. Yağmur nedeniyle ilçe girişindeki yol tamamen suyla kaplandı. Belediye ekipleri dizlerine kadar gelen suyun içine girip tıkanan rögar kapaklarını açmaya çalıştı. Eşofmanıyla suyun içine girip rögar kapaklarını açmaya çalışan Kozlu Belediyesi Fen İşleri Müdürü Şaban Bilgin, ilçenin içinden geçen derede su seviyesinin yükseldiğini, rögar kapaklarının tıkanmasıyla da bazı noktaların sular altında kaldığını söyledi.

Atatürk Caddesi de yağmur nedeniyle sular altında kaldı. Buradaki işyerlerini su bastı. Vatandaşlardan bazıları gece işyerlerine gelip kendi imkanlarıyla suları temizlemeye çalıştı. Belediye ekipleri de vidanjör ile işyerlerindeki suyun boşaltılmasına yardım etti. Fırtına nedeniyle Zonguldak-İstanbul Karayolu'nun Öküşne mevkiinde yola düşen kaya parçaları Karayolları ekipleri tarafından temizlendi. Su altında kalan Kozlu sahil yolunda araçlar güçlükle ilerlerken, arızalanan bir araç çekici ile kurtarıldı.

EREĞLİ'DE SU BASKINLARI

Ereğli'de Çetin Apatay Bulvarı ile Atatürk Bulvarı'nın birleştiği ana yol üzerinde bir ağaç devrildi. Ulaşımın durması nedeniyle yolda uzun araç kuyruğu oluştu. Ağacın dalları itfaiye ekipleri tarafından motorlu testere ile kesildi. 1 saat süren çalışma ile yol tek şeritten ulaşıma açıldı. Çetin Apatay Bulvarı'ndaki Suat Başol Sokak sular altında kaldı. Bir otomobil, rögarların tıkanması sonucu oluşan su birikintisinin içinde kaldı. Otomobil, çevredekiler tarafından itilerek sudan çıkarıldı.
İlçede bazı işyerleri ile evleri de su bastı. Vatandaşlar, kendi imkanlarıyla suları temizlemeye çalıştı. Belediyeye 1 saat içinde su baskını, çatı uçması ve ağaç devrilmesi olmak üzere toplam 14 ihbar yapıldığı belirtildi. Su içinde kalan ve üzerine ağaç devrilen 4 aracın da hasar gördüğü bildirildi.

EDİRNE'DE ARAÇLAR SUYA GÖMÜLDÜ

EDİRNE’de sabah yaklaşık 4 saat boyunca sağanak şeklinde yağan yağmur, kentin cadde ve sokaklarını göle çevirdi. Sadık Ahmet Caddesi’nde biriken sular park halindeki otomobillerin yarısına kadar yükselirken, yağmur sularının apartmanlara girmemesi için önlerine kum çuvallarıyla setler yapıldı. Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, "bazı köy yollarının ulaşıma kapandığını belirterek, "Aslıhan Köyü'nde 1 kerpiç ev yıkıldı. Kırcasalih, Aslıhan, Sığırcılı, Meşeli, Çakmak, Kuzucu köylerinde bazı evleri su bastı. Mahsur kalanlar birkaç kişi AFAD ekiplerince kurtarıldı" dedi.

Sabah erken saatlerde başlayıp 4 saat aralıksız yağan sağanak yağmur, kentte günlük yaşamı felç etti. Ana yollar ve ara sokaklar göle dönerken, rögarların tıkanması sonucu Sadık Ahmet Caddesi polis ekiplerince trafiğe kapatıldı. Biriken yoğun yağmur suları park halindeki otomobillerin yarısına kadar yükselirken, yoğun suların ortasında kalan bir otomobil sürücüsü aracını sokak ortasında bırakmak zorunda kaldı. İlhami Ertem Caddesi üzerinde yoğun su birikintileri nedeniyle cadde ve sokaklar tamamen sular altında kaldı. Araçların güçlükle ilerlediği caddeleri trafik ekipleri trafiğe kapattı.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, sağanak yağmurun Uzunköprü İlçesi’nde bazı yolları ulaşıma kapattığını açıkladı.

Vali Şahin, "Uzunköprü İlçesi ve çevresinde meydana gelen yoğun yağış nedeniyle Kırcasalih-Uzunköprü karayolu ile Çakmak-Sığırcılı köy yolu ulaşıma kapandı. Uzunköprü İlçesi'ne bağlı Aslıhan Köyü'nde 1 kerpiç ev yıkılmış ve herhangi bir can kaybı meydana gelmemiştir. Uzunköprü'ye bağlı Kırcasalih, Aslıhan, Sığırcılı, Meşeli, Çakmak, Kuzucu köylerinde yoğun yağış nedeniyle bazı evleri su bastı. Kırcasalih-Sığırcılı köyleri arasındaki arazide 2, Kırcasalih'te 2 Aslıhan köyünde ağaçta mahsur kalanlar AFAD ekiplerince kurtarıldı. Ayrıca, su baskını olan bölgelerde İl Afet Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri 3 bot, toplam 12 personel ile birlikte 3 ayrı ekip halinde arama ve kurtarma çalışmalarına devam etmektedir. Yağışların bu gün saat 18.00’a kadar süreceği tahmin edilmektedir. Arama kurtarma ekiplerimiz aralıksız çalışmalarını sürdürmektedir" dedi.

Meteoroloji yetkilileri de bölgede sağanak yağmurun etkisinin süreceğini açıkladı.

LAPSEKİ'Yİ YAZ GÜNÜNDE SAĞANAK YAĞMUR VURDU

ÇANAKKALE'nin Lapseki İlçesi'nde aniden bastıran sağanak yağmur, Şevketiye, Güreci ve Çavuşköy köylerinde yaşamı olumsuz etkiledi. Kuvvetli yağış nedeniyle Şevketiye Deresi'nde taşkınlar oluşunca bazı evleri su bastı.

Meteorolojinin uyarılarının ardından, Çanakkale'de parçalı bulutlu hava sabah saatlerinde Lapseki İlçesi'nin yüksek kesimlerine yağmur bıraktı. Zaman zaman kuvvetli olan sağanak yağmur, Şevketiye Köyü'nden geçen derenin sularını yükseltti. Yüksek kesimlerden yağmur sularının önüne katıp sürüklediği ağaç parçaları derenin üzerindeki köprünün ayaklarına takılıp, suyun önünü tıkayınca taşkın meydana geldi. Taşkın nedeniyle dere yatağına yakın bazı evleri su bastı. Bir köylünün 2 kuzusu telef oldu.

Çavuşköy ve Güreci Köyleri'nde cadde ve sokaklar dereye dönerken, sağanak yağış dolayısıyla Gürecialtı Mevkisi'ndeki Şehit Hasan Öztekin Camisi'nin bahçesi de suyla doldu. Yağışın ardından Lapseki Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği ve Lapseki Belediyesi ekipleri köyde temizlik çalışması başlattı. Kaymakam İsmail Ayhan Tavlı ve AK Partili Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz ile Şevketiye'ye gelerek muhtar Seyfettin Turan'dan durum hakkında bilgi aldı.

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER