ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2013 Perşembe 13:36

Telefonla semer siparişi alıyor


Muğla’da yük hayvanlarının yerini motorlu taşıtların almasıyla semercilik mesleği bitme noktasına geldi. Ustalar dükkanda müşteri beklemek yerine, teknolojiye ve belde pazarlarına yöneliyor. Telefonla sipariş kabul eden Enver Erkaleli, çevre belde ve köylerde kurulan pazarlarda da ürünlerini sergileyerek satış yapıyor.

Yatağan ilçesine bağlı Turgut beldesinde geçimini baba mesleği semercilikle sağlayan 75 yaşındaki Enver Erkaleli, 63 yıldır yaptığı meslekten artık para kazanamaz hale geldiğini belirtiyor.
Teknolojinin gelişmesi ve motorlu araçların yaygınlaşması sonucu semere ihtiyacın giderek azaldığını anlatan semer ustası Erkaleli, “Bir zamanların en gözde mesleği şimdi unutulmaya yüz tuttu. Sadece çevre köylerden bazı kişiler semer alıyor. Evimize ekmek götüremez hale geldik. Eşek semerlerini 250, at semerlerini ise 350 liraya yapıyorum. Dükkâna gelip, semer almıyorlar. Bu yaşımda çevre belde ve köylerde kurulan pazarlarda yaptığım semerleri hem satıyor hem de reklamını yapıyorum.” diyor.

Muğla’da araçların çıkamadığı bazı sarp yerlerde at, katır ve eşekle halen taşımacılık yapıldığına dikkat çeken Erkaleli, “Kırsal kesimlerde halâ semere ihtiyaç oluyor. Teknolojiye ayak uydurdum, telefonla semer siparişi alıyorum. Bir semeri iki günde tamamlayıp, teslim ediyorum. Ayrıca kullanılmış semerleri de 50 ile 100 liraya tamir edip, yeniliyorum. Yılda 150 semer üretiyorum. Bizi ayakta tutan da bu satışlar oluyor.” diye konuşuyor.

Erkaleli, semerciliğin el becerisi ve emek isteyen zahmetli bir zanaat olduğunu dile getirerek, “İşimi zevkle yapıyorum. Bu meslek bir kültürdür ve yaşatılmalıdır. Mesleğimiz, talep azalması sebebiyle çok zor bir dönem yaşıyor. Ürettiğimiz semerler neredeyse nostalji oldu. Kimse bu mesleği öğrenmek için zaman harcamak istemiyor. Çırak bile bulamıyoruz. Bu meslek bana babamdan kalan bir miras. Ama korkarım benden sonra bu meslek tarih olacak.” şeklinde konuşuyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER