ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Kasım 2014 Cumartesi 09:39

Teknoloji süpürgeyi de süpürdü

Teknoloji süpürgeyi de süpürdü

Süpürgecilik de teknolojinin tarihin çöplüğüne süpürdüğü meslekler kervanına katılıyor.


Süpürgecilik de teknolojinin tarihin çöplüğüne süpürdüğü meslekler kervanına katılıyor.

Bursalı süpürge ustası Yüksel Başak, kendilerinden sonra bu işi yapacak nesil olmadığını söyledi. Süpürgecilik mesleğinin asla unutulmayacağını ifade eden Yüksel Başak, “Günümüzde süpürge sektöründe talep azaldığı için bu meslek için yeni yetişen çırak yok. Eskiden çok geçerli bir meslek dalıydı. Her evde süpürge vardı. Ancak teknoloji ilerledikçe temizlik ürünlerinde birçok yenilikler çıktı. Evin baş köşesini işgal eden süpürgeler artık kapının dışında kaldı. O yüzden pek fazla talep olmuyor” dedi.

Süpürgenin kalitesinin ustaya bağlı olduğunun altını çizen Başak, “Seri imalat yapan fabrikalarda süpürgenin iyi olmasına bakılmaz. Süpürge otunun her biri aynı kalitededir. Süpürgenin kalitesi ustaya bağlı bir durumdur. Köylü süpürge tohumunu eker, üretir, biz de ondan alır, süpürge haline getiririz” diye konuştu.

Köylerde gençlerin artık süpürge tohumu ekimi ile uğraşmadığına dikkat çeken Başak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçen yıl Bursa’nın köylerinde süpürge tohumu ekilmedi. Çıkan süpürge otu da çok az. Bursa’nın köylerinde yaşayan gençlerin ekonomik durumu iyi olsaydı şehre göç etmezdi. Şehirde fabrikada çalışmak yerine köyünde oturur, süpürge otu yetiştirirdi. Köyden şehre yapılan göç de süpürge sektörünü sekteye uğrattı. Bursa’da bu yıl sadece Yenişehir ilçesindeki bazı köyler ile merkezde Vakıfköy’de süpürge otu yetiştirilirdi”.

“BENDEN SONRA BU İŞİ YAPACAK YOK”

Ailede süpürgecilik mesleğinin babadan oğla geçtiğini dile getiren Yüksel Başak, “Benim sülalem süpürgeci. Babam, amcalarım süpürge işiyle geçimlerini sağladı. Benden sonra ailemizde süpürge işini yapacak nesil yok. Kendimize göre bizimle birlikte süpürgecilik işi bitecek. Eskiden babam 5 kişilik bir aileyi bu işten geçindirdi, ama ben çok zorlanıyorum. Belki de 10 sene sonra süpürge diye bir şey kalmayacak. Benim gönlüm ister bu meslek ilelebet devam etsin. Süpürge her evde bulunması gereken bir nesne” şeklinde konuştu.

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER