ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2014 Cuma 19:39

Taşkuyu Mağarası ziyarete açıldı

Taşkuyu Mağarası ziyarete açıldı

Mersin'in Tarsus ilçesinde 2006 yılında ortaya çıkarılan ve Tarsus Belediyesi tarafından restorasyonu yapılan Taşkuyu Mağarası turizmin hizmetine girdi.


Eshab-ı Kehf’in eteklerinde Taşkuyu Mahallesi’nde bulunan mağaranın açılış törenine, MHP Mersin Milletvekili Mehmet Şandır, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Tarsus Kaymakamı Hasan Göç, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Çamlıyayla Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı, daire müdürleri, belediye meclis üyeleri, Mersin Büyükşehir Belediyesi daire başkanları, oda ve dernek temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Mehteran takımının verdiği konser ile başlayan program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasıyla devam etti.

Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, bölge ve Türkiye turizmi açısından çok önemli bir adım atıldığını söyledi. Başkan Can, “2006 yılında ortaya çıkarılan ve 2012 yılında Tarsus Belediyesi ve Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından restorasyon çalışmasına başlanan Taşkuyu Mağarası bugün ülke turizminin hizmetine girmektedir. Taşkuyu Mağarası’nın ayrı bir özelliği bulunmaktadır. Ülkemizin en önemli inanç merkezlerinden biri olan ve Kuran-ı Kerim’de adına sure yazılmış Eshab-ı Kehf mağarasının eteklerinde bulunmaktadır. Eshab-ı Kehf Mağarası ve Taşkuyu Mağarası kentimiz adına, inanç turizmi adına çok önemli değerlerdir.” dedi.

Can, şöyle devam etti: “Taşkuyu Mağarası'nın büyük bir kesimi, yoğun damlataş oluşumları ile kaplıdır. Süt beyazından kahverengi, kırmızı ve sarının değişik tonlarında olan ve boyları 5 santimetre -10 santimetre, çapları 0.5 santimetre-4.5 metre arasında değişen bu şekiller sarkıt, dikit, sütun, makarna sarkıt ve ekzantrikler (aykırı) suların damlaması ile oluşmuş ve mağara incileri bulunmaktadır. Buna karşılık duvarlarda perde ve duvar damlataşları, tabanda ise örtü damlataşları ile damlataş havuzları gelişmiştir. Proje kapsamında mağaranın turizme açılması için merdivenler, yürüyüş platformları, seyir platformları, aydınlatma ve tanıtım levhaları yapıldı. Taşkuyu Mağarası’nın ziyarete açılması ile kentimiz önemli bir turistik alan daha kazanmış olmaktadır. Taşkuyu Mağarası'nın bulunması ve hizmete açılmasından emeği geçen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Burhanettin Kocamaz’a huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Ayrıca mağaranın restorasyon çalışması yapan firmaya, Çukurova Kalkınma Ajansı’na, belediye çalışanlarına ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Projenin toplam bütçesi 551.574,88 TL olup, Çukurova Kalkınma Ajansı 436.699,61 TL destekte bulundu, Belediyemiz ise 114.875 TL katkıda bulunmuştur.”

Tarsus Kaymakamı Hasan Göç de Taşkuyu Mağarası’nın ilçe turizmine büyük katkı koyacağını vurguladı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise Tarsus’un 10 bin yıllık geçmişiyle, medeniyetlere ev sahipliği yapan önemli kent olduğunu söyledi. Başkan Kocamaz, “Bu mağara tesadüfen yol yapma çalışmalarında ortaya çıkmış bir mağaradır. İlk geldiğimizde yer altında sürünerek elimizde lambalarla dolaşmıştık bu mağarayı.” dedi.

Konuşmaların ardından Taşkuyu Mağarası'nın hayata geçmesinde emeği geçen Başkan Kocamaz’a ve restorasyonu yapan firmaya teşekkür plaketi verildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER