ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 12:58

Taşkına neden olan Asi kışa hazırlanıyor

Taşkına neden olan Asi kışa hazırlanıyor


Hatay’da yaşanan taşkınlara neden olan alan Asi Nehri temizleniyor.

Lübnan’dan doğan ve Hatay’dan Akdeniz’e dökülen Asi Nehri’nin aşırı yağışlarda taşmaması için önlem alındı. Geçtiğimiz yıl aşırı yağışlar ve Suriye devletinin baraj kapaklarını açması nedeniyle Asi Nehri taşmış başta Hatay Havaalanı olmak üzere 225 bin dönüm ekili tarım alanı sular altında kalmıştı.

Bu yıl da yanı sıkıntının yaşanmaması için harekete geçen Valilik, DSİ 6. Bölge Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi ekipleri nehir yatağını genişletme, kot düşürme ve temizleme işlemlerine devam ediyor. Çalışmalar kapsamında Küçük Asi, Comba, Karasu ve Afrin kanallarında temizleme işlemleri sona ererken ekipler Muratpaşa ve Büyük Asi’de ise bu ayın sonuna kadar çalışmalarını tamamlayacak.

Geçtiğimiz yıl yaşanan taşkınlardan dolayı en büyük zararı çiftçilerin gördüğünü söyleyen Antakya Ziraat Odası Başkanı Abdulhay Denizli, bu sene tarım alanında kayıp yaşanmaması için tüm önlemlerin alındığını belirtti.
Abdulhay Denizli “Geçen sene 225 bin dönüm arazi sular altında kalmış. Bu arazilerin yüzde 70’i ekiliydi ve ciddi bir şekilde çiftçilerimiz zarar görmüştü. Şu anda Asi Nehrinin kotasını düşürmek üzere faaliyete başlandı. Geç kalmış bir olaydır. Yıllardır Asi hiç temizlenmemişti. Sanki gizli bir el yaptırılmıyordu.” diyerek nehrin yıllardır temizlenmediğine dikkat çekti.

Çiftçilerin ürünlerini sulamak için nehre kurduğu bentlerin ancak Reyhanlı Barajı devreye girince ortadan kalkacağını aktaran Denizli; “Bu bentler olmadan ürünümüzü sulamaz hale geliriz. 10 Ekim’e kadar valimiz bunların kaldırılması için süre vermişti. Setler güzel bir şekilde temizlendi.” dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER