ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mayıs 2013 Cumartesi 15:27

Taş ocaklarına giden yol asfaltlıyor


Bursa İnegöl Belediyesi Akhisar ve Huzur mahalleleri üzerinde bulunan taş ocaklarına giden yolu asfaltladı. İnegöl Belediyesi beton ve asfalt üretim işletmelerine ait kamyonların mecburi yön güzergâhları için geçen yıl yerleşim yerinin dışında yeni bir ham yol açılmıştı. Temmuz 2012’de açılan bu ağır tonajlı kamyon ve TIR güzergahı asfaltlanmaya başladı.

Taş ocakları mecburi güzergâhının asfaltı ile alakalı bilgi veren İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Akhisar Mahallesi sakinlerine sıkıntı veren taş ocağı kamyonlarına geçen sene yeni bir güzergah yaptıklarını kaydederek “Bu yeni güzergahın dolgu malzemeleri taş ocakları tarafından karşılandı. Yaklaşık 12 bin ton malzeme sermek sureti ile Tüv Araç Muayene istasyonunun üst tarafından geçen yeni bir ham yol açtık. Ancak bu alanda vatandaşlara ait ekili dikili araziler bulunduğundan bu sene buranın asfaltını gerçekleştiriyoruz. Geçen sene arazi sahiplerine hiç sıkıntı vermeden bu yolu asfaltlayamamamızın sebebi, ham yolun oturması gerektiğindendir. Geçen bu süre zarfında yol zemin sağlamlığı kazandığından ancak bugün asfaltı yapılabilmektedir.” dedi.

Ruhsatları İnegöl Belediyesi tarafından değil, İl Özel İdaresi tarafından verilmiş olan ve belediye imar alanı dışında bulunan 3 adet taş kırma ocağı, 1 adet beton sahrali ve 1 adet asfalt üretim tesisinin bulunduğunu belirten Başkan Aktaş; bu işletmelerin kullandıkları yeni yolun; bu haliyle hem ekili-dikili alanlara hem de yakındaki yerleşim yerlerine zarar vermesinden dolayı asfaltına bir an önce başlandığını söyledi. Başkan Aktaş; şöyle konuştu: “Bu yolu kullanan; Çimsa, Dağiş, Cihan Beton, İpek İnşaat ve Ergünler Yol-Yapı’dan oluşan 5 firmaca maliyetleri karşılanmak kaydı ile asfaltlamayı 3 etapta gerçekleştiriyoruz. Yerleşim yerleri ve ekili dikili alanın bulunduğu, 750 metrelik bölümü sıcak asfalt ile kaplatıyoruz. Diğer bölümleri ise satıh kaplama asfalt olarak yapılacaktır.”

Çalışma sonucunda bölgedeki araziye ve meskun mahale verilen rahatsızlığın asgariye indirileceğini kaydeden Başkan Aktaş; TOKİ’de, Bahçelievler’de, Akhisar ve Huzur Mahallelerinde oturan sakinler ile bölgede arazisi bulunan vatandaşların rahat bir nefes alması gerektiğine vurgu yaptı.

Yolun asfaltlanması için tarafları bir araya getirmenin uğraştırıcı olduğuna da değinen Aktaş; tüm tarafların desteği ile yapılan asfaltlamanın mutluluk verici olduğunu ve hepsine teşekkür ettiğini söyleyerek, 3 etaplı bu çalışmanın toplam maliyetinin 365 bin TL olduğunu da sözlerine ekledi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER