ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2014 Cuma 18:00

Tarımsal Yayım Danışmanları Derneği kuruldu

Tarımsal Yayım Danışmanları Derneği kuruldu


Erzurum Tarımsal Yayım ve Danışmanları Derneği (ERTARYAD) kuruldu. Dernek Başkanlığı'na ziraat mühendisi Recep Polat seçildi.

Erzurum'da tarım alanında faaliyet gösterecek olan yeni bir dernek daha kuruldu. ERTARYAD’ Başkanı Polat, daha bilimsel bir tarım modelini il genelinde yaygınlaştırmak amacıyla derneği kurduklarını ifade etti. Polat, tarımsal işletme sahiplerinin bilgi, teknik ve yöntemler konusundaki ihtiyaçlarının zamanında ve yeterli düzeyde karşılanması konusunda çalışmalara imza atacaklarını belirterek "Ziraat, su ürünleri ve gıda mühendisleri ile veteriner hekimler, teknikerler ve teknisyenler derneğimizde görev alacak. Özel Yayım sistemi çerçevesinde Yayım hizmetlerinin daha verimli ve etkin olarak yerine getirilmesini bu akademisyen arkadaşlar sağlayacak. Tarımsal Yayım çalışmalarının daha etkin ve verimli olması konularında önemli katkılar sağlamak amacındayız.Ülkelerin, sahip oldukları koşulları ve insan kaynaklarını da dikkate alarak birikimleri doğrultusunda ulusal yayım politikalarımızı oluşturmaktayız. Buna göre yayım sistemi ve yaklaşımları şekillenmektedir. Bu durumu diğer ülkelerdeki uygulamalar ve uluslararası düzeyde kabul görmüş sistem ve yaklaşımlar da etkilemektedir. Avrupa Birliği üyesi ülkelerde ziraat odaları, üretici birlikleri ve özel tarımsal danışmanlık birimleri çok önemli rol ve işlevlere sahiptir. Üretime yönelik araştırma ve yayım faaliyetleri ve bilginin çiftçilere ulaştırılması işlemleri esas olarak çiftçi birlikleri ve özel danışma birimleri tarafından gerçekleştirilmektedir.” dedi.

Türkiye`de tarımsal yayım hizmetleri Tarım Bakanlığı’nın sorumluluğunda olduğunu belirten Recep Polat, “Dünyadaki gelişmelere paralel olarak Kamu Yayımı yanında, Özel Yayım sisteminin de gelişmesi konusunda çalışmalar başlatılmıştır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız; 21 Mayıs 2009 yılı tarihi itibari tarımsal alandaki danışmanlık ve yayım hizmetleri ile ilgili mevzuatı yayımlayarak serbest tarım danışmanlık projesini uygulamaya sokmuştur. Bizlerde bu uygulama tebliğinin hükümlerini yerine getirerek kendimizi bu sahada bulduk. Erzurum’a ve bölgemize hizmet etmeye geldik. Bu yolda yürümeye de devam edeceğiz.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER