ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 14:20

Tarihi restorasyonda teknoloji kullanıyor

Tarihi restorasyonda teknoloji kullanıyor


Kayseri Talas Belediyesi, ilçedeki tarihi zenginliklerin restorasyonlarını teknolojinin son ürünü 3D lazer tarama sistemiyle aslına uygun ve gerçek ebatlarda çizerek gerçekleştiriyor.

        Restorasyonu yapılacak tarihi yapının içine ve dışına yerleştirilen özel cihazlarla özel donanımlı bilgisayara bağlı olarak çalışan sistem hakkında bilgiler veren Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, şehrimizde ilk kez uygulanan sistemle çizilen lazer haritalarla projelerin minimum hata ile çizildiğini söyledi. Talas’ın tarihi dokusunu ayağa kaldırmak için var güçleriyle çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Yıldırım, “Osmanlı döneminden kalan tarihi Ali Saip Paşa Sokağını, sağlıklaştırma projesiyle yeniden hayata döndürüyoruz. Sokakta bulunan 52 ev ve konağın 47’sinin restorasyonu tamamlandı. 2013 yılında projeyi tamamlayarak turizmin hizmetine sunmayı planlıyoruz.” dedi.

        Başkan Yıldırım, restorasyon çalışmaları sırasında tarihi dokuyu onarırken, teknolojiden de istifade ettiklerinin altını çizerek şöyle konuştu: “Talas’ta tarihi dokuda ilk kez bu teknolojiyle çalışma yapılıyor. Tarihi eserlerin restorasyonu ve koruma noktasında çok önemli bir sistem. Zaten biz hep geçmişi yakalama noktasında elimizde bir veri olmadığı için güçlük çektik. Tabiri caizse bu çalışmayla hem geçmişi oluşturmaya, hem de onu geleceğe taşımaya çalışıyoruz. Bundan sonrası için envanter çalışması tamamlandı. İkinci aşamada ise yıpranmış röleveler olacak. Restorasyonlarda bu çalışma hazır veri olarak kullanılacak. Tabiri caizse restorasyonların bilgi bankası hazır olacak.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER