ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Haziran 2014 Çarşamba 16:31

Suriyeli Hüseyin günlük 5 lira için çöp topluyor

Suriyeli Hüseyin günlük 5 lira için çöp topluyor

Yaşıtları yaz tatilinin tadını çıkartırken Suriyeli Hüseyin Hemmes, para eden eşyalarını satarak aile bütçesine katkı sağlıyor.


Yaşıtları yaz tatilinin tadını çıkartırken Suriyeli Hüseyin Hemmes(14), kent merkezinde çöp konteynerlerinden topladığı para eden eşyaları satarak aile bütçesine katkı sağlıyor.

Az olan Türkçesi ile Osmaniye’ye 1 yıl önce geldiklerini belirten Hüseyin Hemmes, “Babam Suriye Humus’da su sayaçları okuyordu. Savaş nedeni ile Osmaniye'ye geldik. Babam ve annem iş bulamadığı için ben mecburen 40 liraya aldığım bisiklet ile çöplerde para eden eşyaları toplayarak aileme bakmaya çalışıyorum.” dedi.

8. sınıf öğrencisi olduğunu anlatmaya çalışan Hüseyin Hemmes, “Ben çalışmak zorundayım çünkü evde 3 kardeşim, anne ve babamla birlikte 6 kişiyiz. Alın teri ile az da olsa buradan kazandığımız 5-10 lira ile geçinmeye çalışıyoruz. Humus'ta okurken derslerinde başarılı biriydim. 1 yıldır okul yüzü görmediğim için üzülsem de şartlar benim çalışmamı gerektiriyor. Savaş biter bitmez Humus'a dönmek ve okulu bitirip bir meslek sahibi olmak istiyorum." diye konuştu.

Osmaniye şehir merkezinde yaşayan 10 bin Suriyeli olduğunu belirten Osmaniye Suriye Halkı Dayanışma Platformu Başkanı Süleyman Dağ, "Osmaniye’deki 10 bin Suriyeli gün geçtikçe savaşın ilk günlerdeki gibi olmasa da bu sayı artmaktadır. Platform olarak şehrimize gelen kardeşlerimize yardım etmeye çalışıyoruz. Gelen ailelerin büyükleri iş bulamadıkları için maalesef çöpten para kazanmak için bu işi yapıyorlar. Ben 15 günde ancak 200 kilo kağıt toplayan ailelere şahit oldum. Çocuklarının bu işi yapması bizi üzmektedir. Bizi sevindiren ve teselli eden ise bu çocukların suça karışmamalarıdır. AFAD ve Sosyal Yardımlaşma ve STK’lar olarak bu ailelere verdiğimiz kuru gıda paketleri ile ancak yaraya pansuman olacak işlemler yapabiliyoruz.” şeklinde konuştu.
KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER