ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Temmuz 2014 Çarşamba 15:54

Spor yapmadan 6 ayda 30 kilo verdi

Spor yapmadan 6 ayda 30 kilo verdi

118 kilo ağırlığına ulaşan üniversite öğrencisi Barış Efendi spor yapmadan 6 ayda 30 kilo verdi.


İstanbul’da aşırı kiloları yüzünden bel ve sırt ağrıları yaşayan, hareket kabiliyetini yitirme noktasına gelen, defalarca diyet yapma girişimlerine rağmen 118 kilo ağırlığına ulaşan üniversite öğrencisi Barış Efendi spor yapmadan 6 ayda 30 kilo verdi.

İstanbul’da ortaokul ve lise hayatı boyunca aşırı kiloları yüzünden dışarı çıkmak istemeyen, yaz mevsiminde kilolarını gizlemek adına kalın ceketler giyen ve toplu ulaşım araçlarını kullanmakta güçlük çeken üniversitesi öğrencisi Barış Efendi 118 kilo ağırlığına ulaşınca hareket kabiliyetini yitirme noktasına geldi ve kilo problemi yüzünden bel ve sırt ağrıları yaşamaya başladı. Kiloları yüzünden yaşadığı sıkıntıyı profesyonel yardım alarak sonlandırmaya karar veren genç öğrenci, azim etti ve 6 ayda 30 kilo vererek 88 kiloya düştü.

Özellikle okul hayatı boyunca hem psikolojik hem de sosyolojik açıdan aşırı kiloları ile başının dertte olduğunu açıklayan üniversiteli Barış 10 yılı aşkındır yaşadığı sıkıntılarını şu sözler ile özetledi: “ Ortaokul liseden itibaren kilolu geçirdim hayatımı. Uzun süre ara ara, dönem dönem kilo verme çabalarım olmuştu ama pek uzun soluklu olmadığından verimli olmamıştı. Fiziksel olarak getirdiği yüklerden çok kolay yorulmak, bel ve sırt ağrıları ile aşırı terlemek problemdi. Vücut şeklini saklamaya yönelik hareketlerde bulunurdum. Örneğin ben okulda hep kalın süveterler kapüşonlu giyecekler kalın ceketler giyerdim. Yazları mümkün olduğunca dışarı çıkmazdım ve insan kendi gibileriyle arkadaş olur ya, okuldaki çoğu şişman olarak nitelendirebileceğim insanlar benim arkadaşımdı. Kızlarla pek o kadar iyi değildi. Kilolu olduğum dönemlerde 2XL ve 3XL beden giyinirdim. Bunları da özellikle geniş kıyafetler satan yerlerden satın alırdım. Otobüs kalabalık değilse ve boş koltuk varsa bile oturmuyordum insanları rahatsız etmemek için. Kilo verdikten sonra durumlar değişti.”

“BUZDOLABINDA NE VARSA TÜKETİRDİM”

Defalarca diyet girişiminde bulunduğunu ancak girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlandığını aktaran genç öğrenci şunları söyledi: “Çok özeleştiri yapardım kendim için. Bu yüzden kilo verme kararını defalarca aldım. ‘Her pazartesi diyete başlıyorum’ diye değil ama diyete başlamam 10’u rahat bulmuştur. Ciddi bir şekilde başlayıp ama ondan sonra eve gittiğim zaman, annem ‘ben güzel yemekler yaparım, ben seni zayıflatırım sen gel oğlum’ derdi. Kısa vadede sonuçlar almıştım ama pek uzun soluklu olmamıştı. ‘Her şeyden azar azar’ derler ya. Ben her şeyden bol bol yerdim. Benim problemimim porsiyonları kısıtlayamamak üzereydi. Gece yatmadan 1 saat önce acıktığın zaman kendini tutmak var bir de gidip buzdolabına ne bulursan ya da ne denk getirirsen tüketiyordum.”

BASKÜLLE BARIŞTIM HEDEF 75 KİLO

Spor yapmadan profesyonel destek alarak kilo veren ve yaşadığı sıkıntıları geride bırakan Barış Efendi şimdilerde hem baskülle barıştığını hem de aynadaki görüntüsünden dolayı mutlu olduğunu söyledi. Kilo vermenin hayatını daha kolay yaşanabilir kıldığını sözlerine ekleyen Efendi, 75 kiloya düşmeyi hedeflediğini hedefinde dile getirdi. Barış Efendi kilo verdikten sonra hissettiklerini şu sözler ile anlattı: “ Ben 118 kilo ile başladım ve şuan 88 kiloyum. Yavaş yavaş yeme alışkanlıklarımı değiştirerek vücut şeklimin de değişmesiyle motivasyonum attı. Hedefim 75 kilo. Şu an daha normal, slim kıyafetler giyiyorum. Fiziksel olarak çok rahatlıyorsunuz terleme probleminiz kalmıyor. Bel sırt ağrıları hareket kabiliyetinizin artması. Bunlar çok önemli. İnsan hayatını kolaylaştıran bir durum. Psikolojik açıdan bakarsak da mutlu oluyorsunuz onu yadsıyamam insanların hele uzun süre görmediğim insanların beni en son 20 kilo fazla gören insanların ‘Aa ne güzel yapmışsın, gözlerini açarak iyi yapmışsın kilo vermişsin’ insanların onaylaması hoş bir şey. Baskülle barıştım şimdi durum daha iyi kesinlikle.”

Barış Efendi’nin yaşadığı değişimdeki önemli rol oynayan Uzman Diyetisyen ve NLP Uzmanı Serkan Tutar da Barış Efendi’nin kilo verme sürecinde yaşa dikkat çekerek; “Barış 21 yaşında ve o yaşlarda bunu başarabilmek çok çok daha önemli. Çünkü ileriki yaşlar açısından hem metabolizması hızlı he erkek olmasıyla kas kütlesinin dolasıyla yüksek olması çok ciddi bir avantaj çünkü kiloyu hızlı vereceği anlamına geliyor bu yaşta bu adımı atmakta aslında bir cesaret ister çünkü bunu atamayan bir sürü kişi var bunu kabullenmek durumda kalan kişi var bence bunu kabullenmemeli. Barış çok ciddi bir örnek 30 kilo azımsanacak bir rakam değil. 118 kilo ile başladık şuanda 88 kilodayız. Tam net 30 kilo oldu. İşin güzel tarafı da her hangi bir spor aktivitemiz yok. Sadece beslenme tarzını düzelterek spor yapmadan 30 kiloyu bulduk” diye kaydetti

MODA DİYETLERE KARŞI UYARI

Beslen tarzının insanların yaşam tarzlarını da etkilediğini aktaran Uzman Diyetisyen Tutar bilinçsizce yapılan diyet girişimlerine karşı da uyarılarda bulundu. Söz konusu diyetlerin fazla kilolarla geri dönüş sağladığını açıklayan Tutar şu uyarılarda bulundu: “ Günümüzde bu moda diyetler dediğimiz bir çok diyet var evet bunlar kilo verdiriyor vermiyor değil ama bizim için sağlıklı kilo vermesi ve verdiği kiloyu koruması her zaman için daha önemli. Yani 10 kilo verip de 10 - 15 kilo olarak geri aldıktan sonra onun her hangi bir anlamı yok. Yani günü kurtarmaktan başka bir anlamı yok.”

RAKAMLARLA OBEZİTE

Uzman Diyetisyen ve NLP Uzmanı Serkan Tutar Türkiye’de obezite rakamlarında kadınların erkeklerin önüne geçtiğini açıkladı. Uzman Diyetisyen Tutar verilere ilişkin şu bilgileri verdi: “Kadın erkeğe göre kıyaslandığında ise obez olan kadınları yüzde 21 civarında olduğu ve fazla kilolu olan kadınların ise yüzde 30 civarında olduğu erkekler bakıldığında ise obez oranı biraz daha düşüyor yüzde 14 civarına fakat fazla kilolu erkeklerin toplamı yüzde 39 civarında .”


KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER