ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 09:53

Sorgun Halk Eğitim Merkezi yıl sonu sergisi açtı

Sorgun Halk Eğitim Merkezi yıl sonu sergisi açtı


Yozgat'ın Sorgun ilçesi Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, yıl sonu sergisini törenle açtı. Törene Kaymakam Levent kılıç, Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, Halk Eğitim Müdürü Ali Erol, daire müdürleri, kursiyerler ve diğer vatandaşlar katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Müdür Erol, halk eğitimin örgün eğitimin dışında kalmış ya da devam eden fertlerin, gelişen teknolojik, toplumsal, sosyal ve kültürel şartlara uyumunu, meslek sahibi olmalarını sağlayan ve eksik eğitimlerini tamamlayan planlı programlı eğitim faaliyetleri olduğunu anlattı. Erol, “Sorgun Halk Eğitim Merkezi olarak 2012-2013 eğitim öğretim yılında, 56 alanda 144 kurs açtık. Bunlarda 2 bin 560 kişi eğitim gördü. Sergimizdeki el emeği göz nuru ürünlerimiz sadece birer numunedir. Çinicilik, kilim dokuma, perspektif resim, fotoğrafçılık, giyim, nakış, model uçak, bağlama, ebru, halk oyunları ve ahşap kurslarında yapılan ürünlerden bir kısmı sergilenmektedir." dedi. İlk defa açtıkları güreş kursu sonucunda yapılan il müsabakalarında, beşi altın olmak üzere 17 madalya aldıklarını da belirten Ali Erol, usta öğreticilere ve kursiyerlere teşekkür etti.

Kaymakam Kılıç da kursların açılmasında arz talep meselesinin önemine vurgu yaparak şunları ifade etti: “Sorgun halkından talep gelmemiş olsa bu tür kurslar açılamazdı. Özellikle çinicilik konusunda çok güzel gelişmeler var. Başta Yozgat Valiliği olmak üzere hem merkezde hem Sorgunumuz'da birçok resmî kurumumuz, hediyelik eşyalarını Sorgun Halk Eğitim Merkezi'nde yaptırıyor. Ankara ve İstanbul’daki Yozgat tanıtım günlerinde hat, ebru ve çiniciliğimiz hemen öne çıkıyor. Bu serginin açılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Açılış konuşmalarının ardından minik öğrencilerin defilesi ve halk oyunları gösterileri yapıldı. Daha sonra başarılı olan 50 kursiyere sertifika verildi. Açılış kurdelesini kesen Kaymakam Levent Kılıç ve davetliler, birlikte sergi salonunu gezdi. 
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER