ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 16:00

Somalililer yaşıtlarıyla eğitim alıyor

Somalililer yaşıtlarıyla eğitim alıyor


Türkiye’de sığınmacı olarak bulunan ve Burdur’da barınmaları sağlanan Somalili ailelerin çocukları, yaşıtlarıyla aynı okulda eğitim alıyor. Kısa bir sürede Türkçeyi öğrenen Somalili çocuklar, okullarını çok sevdiklerini belirtti.

TOKİ Yahya Kemal Beyatlı Okulu’nda eğitim altına alınan Somalili 43 çocuk, diğer arkadaşları gibi Türkçe okuyup, Türkçe yazıyor. Sosyal faaliyetlere de katılan Somalili öğrenciler, badminton, futbol ve koşu dallarında spor öğreniyor. Somalili çocukların kitapları, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ücretsiz dağıttığı kitaplarından, kırtasiye giderlerini İl Milli Eğitim Müdürlüğü, kıyafetlerini ise; Burdur Valiliği İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından karşılandı.

Okulda Somalili öğrenciler için iki sınıf açıldığını belirten Okul Müdürü Nuri Düden, bu sınıflarda toplam 43 öğrenci bulunduğunu anlattı. Öğrencilerin ilk geldiklerinde kültürel farktan dolayı sıkıntı çektiklerini aktaran Müdür Düden, “Bu sıkıntı uzun sürmedi çok kısa sürede uyum sağladılar. Bizim diğer öğrencilerden hiç farkı kalmadı. Diğer öğrencilerle kaynaştılar.” dedi.

Öğrencilerin 3 ay içinde Türkçeyi öğrendiğini ifade eden sınıf öğretmeni Abdurrahman Dinç, “Şu anda bol bol pratik yaptırıyoruz. Öğrencilerin sosyal faaliyetlerde de görev almasını sağlıyoruz. Diğer öğrencilerimiz hangi haklara sahipse Somalili öğrencilerde o haklara sahip.” şeklinde konuştu.

Okulda Türkçe, matematik ve tarih öğrendiğini söyleyen Zeynep Ahmet, Türkçe konuşmayı öğrendiğini anlattı. Okulunu çok sevdiğini ifade eden Ferah Kalif, matematikte eldeler ve çıkartmayı öğrendiğini, hayat bilgisi dersinde de yönleri öğrendiğini aktardı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER