ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Kasım 2012 Pazartesi 12:57

Somalililer aşureyi ilk kez tattı

Somalililer aşureyi ilk kez tattı


Burdur’a sığınmacı olarak gelen Somalili vatandaşlara Reyyan Derneği aşure dağıttı. İlk defa aşureyi tadan Somalililer, aşureye yoğun ilgi gösterdi.

Yaklaşık 300 kişinin bulunduğu Somali yerleşim yerinde bin kase aşure dağıtıldı. Aşure gününün insanlığın kaynaşmasına vesile olduğunu belirten Reyyan Derneği Başkanı Gülsüm Danış, dil, din, renk ayırt etmeksizin Burdur’da ki herkese aşure dağıtacaklarını söyledi.
Somalilileri derneklerine 'çay içmeye' davet eden Reyyan Derneği Gönüllüleri, her zaman Muhacir durumundaki bu insanlara yardıma açık olduklarını da ifade etti

İlk defa Burdur’da aşure yediğini anlatan Somalili Muhammed Sare, “İnsanların bu şekilde davranması çok anlamlı. Gerçek Müslümanlık Türkiye’de yaşanıyor. Yardımlaşmayı, paylaşmayı ve kardeşliği burada gördük.” dedi. 4 çocuğuyla savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Hatice Muhammed Ali, Burdur da kendilerini öz vatanlarında gibi hissettiklerini ifade etti. Dernek gönüllüleri ay sonuna kadar her gün aşure dağıtacakları bilgisini verdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER