ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Temmuz 2013 Çarşamba 18:19

Sokaktan kurtarılan çocuklar tekvando öğreniyor

Sokaktan kurtarılan çocuklar tekvando öğreniyor


Adana’nın Yüreğir ilçesinde gençlerin sportif faaliyetlere zaman ayırmalarını sağlayacak ‘Çalışkan Tekvandocular Projesi’ büyük bir katılımla açıldı.

Kalkınma Bakanlığı, Adana Valiliği, Yüreğir Belediyesi ve SODES işbirliğiyle oluşturulan ‘Çalışkan Tekvandocular Projesi’nin açılışında çocuklara malzemeleri dağıtıldı. Proje kapsamında Yamaçlı Mevlana ve Levent Çetin Topçuoğlu Kültür Evlerinde 248 öğrenci eğitim görüyor.

Yüreğir'e göçle gelmiş ve imkânsızlıklar içerisinde yaşayan ailelerin çocuklarının spor yoluyla kendine güvenen, gelecek umudu olan gençler olarak yetişmesine katkı sağlamayı hedeflediklerini vurgulayan Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, bu bağlamda sosyal bir proje hazırladıklarını söyledi.

Gençlere, eğitimler sonunda sertifika vereceklerini ifade eden Başkan Çelikcan, “Yüreğir'de yaşayan ve çoğunluğu göçle gelmiş olan çocuklara 7-9 yaş minikler, 10-12 yaş yıldızlar ve 13-15 yaş gençler grubu çocuklarımıza sertifikalı beyaz kuşak taekwando eğitimi verilecektir. Çocuklar bu yolla fiziksel performanslarını arttıracak, spor ruhsal gelişimlerine katkı sağlayacak, sosyal yaşama katılımlarını sağlayacaktır. Ayrıca çocukların sosyo psikolojik gelişimlerini sağlayıcı ve kişisel kapasitelerini arttırıcı seminerler verilecektir.” dedi.

Çocukların olumsuz koşullarda yaşamasının önüne geçtiklerini anlatan Çelikcan, “Çocuklarımızın sokakların olumsuz koşullarından kurtarılıp sporun güzelliklerini yaşaması bizim için mutluluk vericidir. Spor hem sağlık açısından hem de çocuklarımızın ahlaki açıdan eğitim almaları açısından çok önemlidir.” şeklinde konuştu.

Çalışkan Taekvandocular, Çalışkan Spor Kulübü Başkanı Mehmet Fazıl Çalış ise, Yüreğir Belediyesi’nin yapmış olduğu Kültür Evlerinde projenin yürütüldüğünü belitti. Çocukların projeyle sokaktan kurtulduğuna dikkat çeken Çalış, “Başta Yüreğir Belediye Başkanımız Mahmut Çelikcan olmak üzere Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Çocuklarımız sokaktan kurtuldular ve çok güzel ortamlarda spor yapıyorlar.. Burada yetişen çocuklarımız Yıldızlar Türkiye Şampiyonasında Yüreğir’i temsil edeceklerdir.” ifadelerini kullandı. 


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER