ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Açık
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2014 Pazartesi 15:15

Sırrını açıkladı

Sırrını açıkladı

105 yaşındaki kadın 26 başbakan, 11 cumhurbaşkanı gördü...


Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde yaşayan 105 yaşındaki Hanife Demirtaş, uzun yaşamasının sebebinin doğal besinlerle beslenmek olduğunu söyledi. 105 yaşındaki Demirtaş, bugüne kadar 2 büyük savaş, 4 ihtilal, 26 başbakan ve 11 cumhurbaşkanı gördü.

Ereğli ilçesinin Kurtlar köyünde yaşayan 105 yaşındaki Hanife Demirtaş, uzun yaşamasının nedeninin çalışmak ve doğal besinlerle beslenmek olduğunu anlattı. Hicri takvime göre 1327, miladi takvime göre 1927 doğumlu olan Hanife Demirtaş, 35 yaşında iken eşi vefat edince baba ocağına dönüp, burada kardeşlerinin çocuklarının yanında yaşamaya başladı. 1 asırlık çınar Hanife Demirtaş, 105 yıllık ömründe 2 büyük savaş, cumhuriyetin kuruluşu, ihtilaller, 26 başbakan ve 11 cumhurbaşkanı gördü.

Baba ocağına geldiğinde evde erkek olmadığı için evin rençberlik gibi tüm işlerini yaptığını dile getiren Hanife Demirtaş “Yaşım ilerleyene kadar çift sürdüm. Bu evde adam yoktu. Kış odunu çekerdim. Çocuklar büyüdükten sonra benden artık bu işler geçti. Hiçbir hastalığım, ağrım sızım yok şükürler olsun ama kalkıp dışarıları gezemiyorum. Bostanın mancarından (lahana) meyvesinden yedim, öyle yaşadım. Bostandan soğan toplardım. Ekmeği çaya banar banar yerdim. Katır güderdim, odun çekerdim, bostanlarımı eker biçerdim. Her işi yapardım. Şimdi yapamıyorum. Yatağımdan kalkamıyorum. Bir evi geçindirirdim.” dedi.

Hanife Demitaş’ın yaşının daha büyük olabileceğini belirten Makbule Gündoğdu, nüfusa geç yazıldığını bildiklerini söyledi. 105 yaşındaki Hanife Demirtaş’ın beslenmesine önem verdiğini dile getiren Makbule Gündoğdu, şunları söyledi: “Abur cubur hiçbir şey yemez. Yediğine, içtiğine dikkat eder. Lahana, sebze gibi şeyler yer. Ne tansiyonu, ne şekeri, ne romatizması, hiçbir hastalığı yok. Doktor baktı ve elini öptü. “Sen Zonguldak havzasının en büyüğüsün.” dedi ona. Sabah kalktığında meyvesini yer, süt içer. Sabah yediğini öğlen akşam yemez. Her öğünde ayrı yemek ister.”

Makbule Gündoğdu’nun eşi Nevzat Gündoğdu da 105 yaşındaki Hanife Demirtaş ile 15 senedir birlikte yaşadıklarını ifade etti. Hanife Demirtaş’ın yediklerine çok dikkat ettiğini ve sabah kalktığında meyve, süt ve yoğurt gibi yiyecekler istediğine dikkat çeken Nevzat Gündoğdu, “Bizden ne isterse yapıyoruz.” diye konuştu.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER