ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Ocak 2013 Çarşamba 10:42

Sigarayı bırakan belediye personeline ödül


Çubuk Belediyesi tarafından başlatılan ‘Sağlık İçin Sigarayı Bırak, Sağlığına Sahip Çık’ kampanyası çerçevesinde, sigara içmeyi bırakan personel ödüllendirildi.

Çubuk Belediyesi Zabıta Müdürlüğü personellerinden Hüseyin Özçelik’in çok sigara içmesi ile başlayan rahatsızlığı nedeniyle bir ayağının kesilmesi, mesai arkadaşlarını harekete geçirdi. Başlatılan ‘Sağlık İçin Sigarayı Bırak, Sağlığına Sahip Çık’ kampanyasına, Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne bağlı iş yeri hekimi Dr. Ersin Aslantürk de destek verdi. Hekim tarafından sigara içmeyi bırakan kararlı personel, önce kandaki karbonmonoksit ölçümleri, ardından muayene ve tahlilleri yapılarak gözetim altında tutuluyor. Yoğun katılımın olduğu kampanya başarıyla sonuçlandı.

Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden, sigarayı bırakan personelini makamında kabul ederek, kutladı. Öncelikle Sağlık İşleri Müdürü Mehmet Akif Topçu’ya ve Dr. Aslantürk'e teşekkür eden Başkan Özden, aslında her şeyin beyinle ilgili olduğunu söyledi. 'Bir musibet bin nasihatten evladır' atasözünü hatırlatan Başkan Özden, Zabıta Müdürlüğü personellerinden Hüseyin Özçelik’e geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Özden, şöyle dedi: "Doktorların 'sigara içme ayağın kangren olabilir' uyarısını dikkate almayan arkadaşımız Hüseyin Bey bugün bir ayağını kaybetti. Allah, kimseyi bu duruma düşürmesin. Bugün arkadaşımızın da sigarayı bırakması ve onun bu durumu karşısında sizlerin böyle bir çalışma başlatmanızı anlamlı buluyorum. Gördüğünüz gibi, beyin ile konuya hakimseniz ve gönülden istiyorsanız, vücut çok rahatlıkla terbiye edilir. Böylelikle sıkıntıların büyük kısmı çözülür. Siz de sigarayı bırakırken beyninizi vücudunuza hakim kıldınız. Bu mücadeleniz için sizleri tebrik ediyorum.’’

Yaşadıklarından, özellikle gençlerin ibret almasını isteyen Hüseyin Özçelik, ’’Herkes ibret alsın, herkese söylüyorum; ben çok pişman oldum, keşke hiç içmeseydim. Defalarca 'içmeyin' dediler, 'içersen parmağından sonra ayağın da gider' dediler ama dinlemedim. Sigara ayağımı kaybettirdi bana.’’ dedi.

Çekilişle küçük altın kazanan Cenaze Hizmetleri Şefi Kadir Sağbazar ise "İyi ki bırakmışım. Şu anda kendimi çok rahat hissediyorum. Keşke daha önce bıraksaymışım. Ama kampanya sayesinde bırakmayı başardım. Sigarayı bırakarak, adeta sağlığınıza yeniden kavuşuyorsunuz. Herkesi sigarayı bırakmaya davet ediyorum.’’ şeklinde konuştu. Başkan Özden, sigarayı bırakan personele plaket ve çekilişle çeşitli ödüller verdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER