ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Haziran 2014 Perşembe 15:53

Sigara için evinden oluyor

Sigara için evinden oluyor

Almanya’da bir mahkemenin aldığı karar sigara içenleri endişelendirdi.


Almanya’da bir mahkemenin aldığı karar sigara içenleri endişelendirdi. Yaşlı bir adamın, sigara dumanı komşuları rahatsız ettiği gerekçesiyle yaşadığı evden çıkmasına hükmedildi.Friedhelm Adolfs adlı emekli, Almanya'da eski Başbakan Helmut Schmidt'ten sonra en çok tanınan sigara içicisi.

Sigara dumanı merdivenleri kaplıyor

Çok fazla sigara içtiği gerekçesiyle şikâyet edilen Adolfs, yıl sonuna kadar 40 yıldır yaşadığı daireyi boşaltmak zorunda.
Düsseldorf Eyalet Mahkemesi, konuyla ilgili aldığı kararı 75 yaşındaki Adolfs'a tebliğ etti.

Terk etmek zorunda olduğu apartmanın eski kapıcısı olan Adolfs, ev sahibi tarafından sigara dumanının merdivenlere kadar ulaşarak komşuları rahatsız ettiği gerekçesiyle şikâyet edilmişti. Adolfs, belirtilenlere göre daha önce yapılan pek çok uyarıyı göz ardı etti.

Kiracı direniyor

Ancak Adolfs, Düsseldorf'taki ilk duruşmada sözlü olarak uyarıldığını reddetmişti. Sigara dumanının onu evden çıkarmak için sadece bir bahane olduğunu savunmuştu çünkü yaşlı adama göre apartmanın geri kalan kısmı gibi yaşadığı daire de daha çok kira getiren bir ofise çevrilmek isteniyor.

Mahkeme, kendi evinde dört duvar arasında kişinin sigara içme hakkı olduğunu kabul etse de Adolfs'un az havalandırma nedeniyle komşuların fizikî sağlığına zarar verdiğine hükmetti.

Bir süre önce Alman kamuoyuna yansıyan dava pek çok tartışmayı da beraberinde getirmişti. Sigara içen çoğu kişi, Adolfs kaybederse kendi dairelerinde sigara içme haklarının kısıtlanacağından endişe ediyor.

Deutsche Welle Türkçe

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER