ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Mevzi Sağanak
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 15:22

Sıcakta bakteriler hızlı ürüyor

Sıcakta bakteriler hızlı ürüyor


Havaların ısınmasıyla gıdaların bozulma riski ve zehirlenme vakalarının artabileceğini göz önünde bulunduran Ankara Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü denetimleri artırdı.

İl Müdürü Muhsin Temel, sıcak havalarda gıda zehirlenmelerine neden olan bakterilerin çok kolay üreyebileceğini, böyle bir olumsuzluk yaşanmaması için denetimlerin sıklaştırıldığını açıkladı. Tüketicileri açıkta satılan gıda ürünlerinden uzak durmaları konusunda uyaran Temel, özellikle sokak sütü diye tabir edilen, hiçbir denetimden geçmeyen sütlerin tehlike oluşturabileceğine dikkat çekti.

Sıcak havalarda yönetmeliklere uygun davranılmadığı taktirde risk taşıyan diğer bir gıdanın da hazır yemekler olduğunu kaydeden Temel, toplu tüketim için yemek yapan işletme ve lokantalara yönelik denetimlerin de sıklaştırıldığını ifade etti. Temel, “Havaların ısınmasıyla beraber hangi ürünün bozulma riski daha fazla, hangi ürünün gıda zehirlenmesi oluşturma tehlikesi var, yaz mevsimiyle beraber hangi ürünlerin tüketimi artar bunları belirledik. Yaptığımız tehlike analizi sonucunda bir risk haritası oluşturduk ve denetimlerimize bu yönde ağırlık veriyoruz.” dedi. Özellikle süt, süt ürünleri, et, et ürünleri ve yumurta içeren gıdaların çok çabuk bozulabileceğini ifade eden Temel, tüketicilere karşılaştıkları olumsuzlukları 174 Alo Gıda Hattı’na bildirmelerini tavsiye etti.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER