ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Nisan 2014 Pazartesi 12:22

Sevgi ve sporla gelen mucize

Sevgi ve sporla gelen mucize

İzmir'de 19 aylıkken ağır zihinsel engelli teşhisi konulan ve şu anda 12 yaşında olan kız, annesinin sabrı, sevgisi ile hastalığı yendi.


Filiznur İmer'e, daha önce Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde verilen heyet raporundaki "Ağır Zihinsel Engelli" ibaresi, yapılan son kontrollerde çıkarıldı. 2002 yılında dünyaya gelen ve 19 aylıkken sürekli ağlaması ve çeşitli şikayetler üzerine Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürülen İmer'e, "Ağır düzeyde zihinsel engel ve otizm" teşhisi konuldu.

Günün yaklaşık 20 saati kriz geçiren, yürüyemeyen, yemek yiyemeyen Filiznur İmer, 6 yaşında gittiği kreşe gelen cimnastik hocalarının talebiyle özel bir cimnastik kulübüne başlatıldı. Cimnastik kulübüne annesinin bebek arabasıyla götürdüğü ve ilk zamanlarda yalnızca birkaç dakika kalabilen İmer, zamanla sporu sevdi ve antrenörlerini şaşırtacak hareketler yapmaya başladı. Yürümekte zorlanan İmer'in, denge tahtasında, sağlıklı yetişkinlerin zorlandığı haraketleri yapması herkesi şaşırttı.

NORMAL OKULDA EĞİTİME BAŞLADI

Annesinin, fiziksel ve zihinsel gelişiminde gözlemlediği farklılıklar üzerine İmer, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ndeki heyete tekrar sokuldu. Filiznur İmer'de yaşanan değişim sonrasında heyet raporundan "Ağır düzeyde zihinsel engelli" ibaresi kaldırıldı. Anne Süreyya İmer, doktorların umutsuz vaka olarak gördüğü kızının sevgi, sabır ve spor sayesinde hastalığını yenmesinin hekimleri bile şaşırttığını dile getirdi.

Yürüyemeyen, ancak birkaç adım attıktan sonra düşen, yemek yemeyen, sürekli kriz geçiren kızının, artık cimnastik yapıp, yemeğini yediğini, zihinsel engelini aştığını ve normal okula gittiğini anlatan İmer, şöyle konuştu:

"Kızım cimnastik yapıyor, paten kayıyor, yüzüyor, futbol, bowling oynuyor, her şeyi yapabiliyor. Doktorların umutsuz vaka olarak baktığı, hiç umut görmediği bir çocuk bu hale geldi. Cimnastiğe başladıktan 1 yıl sonra kulübün sporcularının katılımıyla düzenlediği ve bir tek özel sporcu kategorisinde kızımın olduğu yarışlarda madalya kazandı. Bunu kazandıktan sonra daha bir zevkle gelmeye başladı. Cimnastiği çok sevdi. Spor sayesinde zihinsel engelini tamamen yendik. Filiznur'un şu anda zihinsel engelli raporu artık yok. Yüzde yüz yendik. Spor sayesinde otizmi de neredeyse yenmek üzereyiz. Bunları sevgiyle, sabırla, sporla başardık. Umutsuz vaka olarak bakılan kızım sevgi, sabır ve sporla zihinsel engelini tamamen aştı. Dünyada başka bir örneği var mı bilmiyorum. Doktorlar bile bu duruma hayret etti. Doktorlarımız Filiznur'daki hızlı gelişime inanılmaz şekilde şaşkınlıkla baktılar. Kızım günde 3 kere antidepresan ilaç içiyordu, sporla birlikte ilaçlar da kesildi. Özel bir okula gitmesine gerek kalmadı. Normal çocukların gittiği okulda eğitim görüyor."

10'A YAKIN MADALYASI VAR

Filiznur'un, Bolu'da düzenlenen Türkiye Şampiyonası'nda 3 altın, Ankara'daki özel olimpiyatlarda 2 gümüş 1 bronz madalya, kontrol yarışmalarında da çeşitli madalyalar kazandığını anlatan İmer, kızının başarılarını uluslararası alana taşımak istediklerini ifade etti.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam'ın kızına yakın ilgi gösterdiğini, kızının azmiyle engelini yenmesini Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'a da göstermek istediklerini dile getiren İmer, "Şimdiki hedefimiz dünyaya açılmak, uluslararası yarışmalara, olimpiyatlara katılmak istiyoruz. Filiznur'u herkes tanısın istiyorum. Birçok aile “zihinsel engelli” diye çocuğundan vazgeçiyor, terk etmesinler. Biz o durumdan bu duruma geldiysek onların da çocukları iyileşebilir. Sadece sevgi, sabır ve spor. Onların da çocuklarının iyileşeceğine inanıyorum. Devlet büyüklerimizin desteğiyle Filiznur'un daha iyi yerlere gelebileceğini düşünüyorum" diye konuştu.

"İNANCIN VE CİMNASTİĞİN MUCİZESİ"

Şavkar Cimnastik Kulübü Genel Menajeri Yalçın Aşkın ise 6,5 yaşındayken kulüplerine gelen Filiznur'un yürümekte bile zorlandığını, krizler geçirdiğini anlattı. Anne Süreyya İmer ile antrenörlerin sabır ve sevgisiyle Filiznur'un her geçen gün daha ileri seviyeye ulaştığını belirten Aşkın, "Filiznur inanılmaz bir gelişme gösterdi, mucizeye neden oldu. Ailesinin sevgisi, antrenörlerinin ona sevgiyle yaklaşması sayesinde Filiznur, dünya üzerinde belki de örneği görülmeyecek bir mucizeyi gerçekleştirdi" dedi.

Kulüpleri bünyesinde 26 milli sporcunun bulunduğunu 27. olarak Filiznur'u eklemeyi hedeflediklerini dile getiren Aşkın, "Filiznur, çok güçlü bir kız. Annesi çok büyük zorluklara rağmen kızına şifa oldu. Bu durum inancın ve cimnastiğin mucizesi. Filiznur'a her zaman destek olduk, olmaya da devam edeceğiz. Cimnastikte Türkiye'ye olimpiyatlarda mutlaka bir altın madalya getirmek istiyoruz. Belki de bu madalyayı Filiznur getirecek" şeklinde konuştu.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER