ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 12:35

Serdivan'ın tarihi kitaplaştırıldı


Sakarya'nın Serdivan Belediyesi 'Serdivan Tarihi' adı altında ilçenin tarihini kitap haline getirdi.

Tarihçi Resül Narin ve Prof. Dr. Enver Konukçu’nun araştırmaları ile kaleme alınan 'Serdivan Tarihi' isimli kitap, Bitinyalılardan günümüze, bu coğrafyada yaşayanlar ve yapılanları belgeleri ile okuyucuya sunuyor. Osmanlı zamanında bir köy iken, cumhuriyetle birlikte bölgesinin hatırı sayılır bir şehri haline gelen Serdivan'ın 100 bini geçen nüfusuyla Sakarya’nın önemli bir yerleşim yeri haline geldiği ifade edilen eserde Bitinyalılar, Romalılar, Doğu Romalılar (Bizans), Ortaçağ kenti ve bölgesi olarak Tarsos ve Regio Tarsia, Beşköprü, Osmanlı döneminde Serdivan gibi bölümler ile bölgenin tarihini çarpıcı şekilde kaleme alındı.

Kitabın tanıtımı ilçede bulunan tarihi bin 500 yılllık Justinyen Köprüsü'nde yapıldı.

Törende konuşan Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, Serdivan Tarihi isimli araştırma ile, ilçenin tarihinin gelecek nesillere aktarılacağını söyledi.

Serdivan'ın geçmişten günümüze nasıl geldiğini, nasıl kurulduğunu, tarihi misyonunu ve bir sonraki gelecek nesillere aktarmak için onların da dününü, bugününü hatırlayarak, nasıl bir ilçede yaşadıklarını hatırlatmak için yolu çıktıklarını ifade eden Alemdar; "Bu önemli araştırmayı yapan değerli hocalarımıza katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. İlçemiz ile ilgili bilinmeyenlere ışık tutan bu eser başta Serdivanlılar olmak üzere herkesin kitaplığında bulunmalıdır" dedi.

Sakarya Valisi Mustafa Büyük ise çalışmanın hızla gelişen güzel ilçenin gelecekte hangi rolleri üstlenebileceğinin, tarihten aldığı referanslarla nerelere gidebileceğinin de bir işareti olarak gördüklerini ifade etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER