ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2018 Pazartesi 15:33

Seramik sanatçısı Sadi Diren hayatını kaybetti

Seramik sanatçısı Sadi Diren hayatını kaybetti

Diren'in cenazesi, MSGSÜ'deki törenin ardından toprağa verildi.


Seramik sanatçısı 91 yaşında vefat eden Sadi Diren'in cenazesi, İstanbul'da defnedildi.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nden (MSGSÜ) alınan bilgiye göre, Seramik ve Cam Tasarımı Bölümü'nden emekli Sadi Diren vefat etti.

Devlet sanatçısı, eski MSGSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Diren için üniversitenin Fındıklı Yerleşkesi Osman Hamdi Bey Salonu'nda tören düzenlendi. Diren için daha sonra Kılıç Ali Paşa Camisi'nde öğle vakti cenaze namazı kılındı.

Sadi Diren'in cenazesi, Feriköy Mezarlığı'nda toprağa verildi.

- Sadi Diren öz geçmişi

İstanbul'da 1927'de doğan Sadi Diren, 1946'da Saint-Michel Fransız Lisesi'nden mezun oldu. 1947-1948 yılları arasında Ankara ve İstanbul hukuk fakültelerine iki yıl devam eden Diren, daha sonra girdiği İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (Mimar Sinan Üniversitesi) Seramik Bölümü'nden 1953'te lisans diploması aldı. Diren, 1955-1964 yılları arasında davetli olarak Almanya'ya gitti. Seramik sanayisinde tasarımcı ve serbest sanatçı olarak çalışan Diren, burada araştırma ve inceleme yaptıktan sonra 1964'te İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi öğretim kadrosuna girdi ve 1970'te profesör oldu.

Diren, üç dönem Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı yaparak, 1964'te Eczacıbaşı Seramik Fabrikaları'na süs ve mutfak eşyaları bölümüne müdür ve sanatçı olarak girdi. 1994'te Çamlıca Sanat Evi'nde özgün baskı çalışmaları yapan sanatçı, yurt içi ve dışında çok sayıda sergi açtı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER