ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 14:23

Seradaki domatesler imha edildi

Seradaki domatesler imha edildi


Muğla'nın Fethiye ilçesinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri yasaklı ilaç kullandığı tespit edilen bir domates serasını imha etti. Seradaki domatesleri tek tek toplayıp imha eden ekipler üreticiye de para cezası verdi.

Fethiye Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, bitkisel üretimin sürdürülebilirliğinin sağlanması, doğal dengenin korunması ve insan sağlığına yönelik oluşabilecek risklerin önlenmesini sağlamak için denetimler yapıyor. Ekipler bu bağlamda üretimi yapılan yaş meyve ve sebze üretim alanlarından hasat öncesinde numuneler alıyor. Hazırlanmış yıllık programlar dahilinde örtü altı sebze üretimi yapan üreticilerden alınan numuneler Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı laboratuarlarında analiz edildikten sonra hasadına izin veriliyor.

Ekiplerin son yaptığı analizlerde Karadere beldesinde örtü altı domates üretimi yapılan bir serada Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 01.06.2012 tarihinde kullanımı yasaklanan OXAMYL ilacı kalıntısına rastlandı. Bunun üzerine harekete geçen İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik elemanları yasak ilaç tespit edilen seradaki ürünlerin imha edilmesine karar verdi. Ekipler tarafından hasat olgunluğuna gelmiş domatesleri toplatarak imhasını gerçekleştirdi. Söz konusu ilacı kullanan üreticiye de 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında idari para cezası uygulandı.

Fethiye Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri aynı kanun dahilinde 2013 yılı ocak ve şubat aylarında 7 üreticiye idari para cezası uygulandığını bildirildi. Bakanlığın hasat öncesi denetim talimatları doğrultusunda yaş meyve ve sebze üretim alanlarından hasat öncesi numune alımlarına devam edileceğini duyuran yetkililer, üreticilerin bitki koruma ürünlerini kullanırken reçete ile alıp, yetkililerin tavsiyeleri doğrultusunda kullanmaları uyarısında bulundu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER