ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 12:02

Semer ustası zamana direniyor

Semer ustası zamana direniyor


Semercilik mesleğinin son temsilcilerinden Kayserili Mehmet Çıklatekerlioğlu, zamana direniyor. Yarım asırlık usta, yeni semer imal etmese de tamir ve hazır ürünler satışı için iş yerini açık tutuyor.

Özellikle üretimde hayvan gücünün ön planda olduğu dönemlerde revaçta mesleklerden olan semercilik, makineleşmeyle birlikte bitme noktasına geldi. Şimdilerde hayvanların yerini arabalar, traktörler ve motorlu aletler aldı. Kayseri Düvenönü’ndeki 8 metrekare dükkânında semercilik yapan Mehmet Çıklatekerlioğlu ise adeta zamana direniyor. 74 yaşında olan Çıklatekerlioğlu, 50 yıldır at semerciliği yapıyor. Kentte son semerci olarak kalan Çıklatekerlioğlu, bu zamana kadar sayısız semer, deriden at gemi, at gömleği, at kayışları, at zili, tasmalar ve bir at için ne gerekiyorsa hepsini yapmış. Ancak teknolojinin gelişmesiyle birlikte mesleği de yok olmuş. Atın yerini motorlu alet ve araçlar aldığından at gereçleri yaptıran çıkmıyor. Çıklatekerlioğlu bu duruma ve ilerlemiş yaşına rağmen dükkanını açık tutmaya çalışıyor. Gerekçesi de, tamir için gelenlere yardımcı olmak ve hazır olarak aldığı diğer hayvan gereçlerinin satışını yapmak.

1970’li yıllara kadar işlerin çok iyi olduğunu anımsatan Çıklatekerlioğlu, makineleşmenin zaman içinde işleri bitirdiğini ifade etti. Köylerde de hayvan kalmadığını anlatan Çıklatekerlioğlu, “Eskiden köylü tarlasını at ile sürerdi, harmanını at ile kaldırırdı. Ama şimdi her şey motorla yapılıyor. Bize de meydan kalmadı.” ifadesini kullanıyor.

Mesleğin ev geçindirmez hale geldiğini vurgulayan Mehmet Çıklatekerlioğlu, kendisinin bu zamana kadar ekmeğini bu işten kazandığını ve emekli olduğunu dile getirdi. Çıklatekerlioğlu, “Şu anda tamir için gelenlere yardımcı olmak ve diğer bazı hayvan gereçlerini satmak için iş yerimi açık tutuyorum.” diye konuşuyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER