ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Temmuz 2013 Salı 21:03

Sarıkaya’da Çerkezler düğünlerle geleneklerini yaşatmaya çalışıyor

Sarıkayada Çerkezler düğünlerle geleneklerini yaşatmaya çalışıyor


Yozgat’ın Sarıkaya ilçesi Karabacak köyünde yaşayan Çerkezler, düğünlerle gelenek ve göreneklerini yaşatmaya çalışıyor.

Cihan ve Ayşe Daştan çiftinin düğünlerinde oynanan Çerkez halayları davetlilerin büyük ilgisini çekerken, yine düğünde ikram edilen Çerkez yemekleri de konukların beğenisini kazandı. Genç çiftin düğününe Sarıkaya Kaymakamı Yaşar Dönmez, Sorgun Kaymakamı Levent Kılıç, Sarıkaya Belediye Başkanı Ali Osman Erebir, Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, çiftin yakınları ve çok sayıda davetli katıldı. Düğünde oynanan Çerkez halayları ve Çerkez yöresine ait oyunlar davetlilerin büyük ilgisini çekti.

Yozgat Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, kültürlerin yaşatılmasında bu tür gelenek ve görenekleri yansıtan etkinliklerin olması gerektiğini söyledi. Kuş, "Toplumlar kültürleriyle vardır ve yaşarlar. Biz burada Türk milletinin bir parçası olarak Çerkez kültürünün nesillerden nesillere aktarılması açısından bu tip örf ve adetlerin geleneklerin, yazılı olmayan şekliyle nesillere aktarılması usüllerinden birini yaşıyoruz. Toplumları toplum yapan yazılı olmayan örf ve adetleridir." dedi.

Davetliler de ilk defa ilçelerinde Çerkez düğüne katıldıklarını belirterek, Çerkez düğününü çok beğendiklerini ifade etti. KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER