ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Aralık 2014 Çarşamba 16:20

Sapanca Gölü eski günlerine dönüyor

Sapanca Gölü eski günlerine dönüyor

Yıl içerisinde yaşanan kuraklıktan etkilenerek tarihin en düşük seviyesine gerileyen Sapanca Gölü, son yağışlarla birlikte eski günlerine dönmeye başladı. Gölde su seviyesi 30.07 metre koduna yükseldi.


Yıl içerisinde yaşanan kuraklık ve sanayi kuruluşlarının aşırı su çekmesiyle birlikte işletme kodunun da altına düşen Sapanca Gölü, bölgedeki yağışlarla birlikte yeniden yükselmeye başladı. Bir ay önce Kartepe ilçesinde meydana gelen selde, bir günde 16 santimlik artış yaşayan Sapanca Gölü, dikey olarak yaklaşık 40 santim yükseldi. Tarihinin en düşük seviyesinden son yağışlarla birlikte eski günlerine dönmeye başlayan Sapanca Gölü’nde su seviyesi 30.07 metre koduna ulaştı.

"SAPANCA GÖLÜ ŞUANDA KRİTİK KODUN ÜZERİNE ÇIKTI"

Sapanca Gölü’nün kuraklık ve kullanıma bağlı olarak çok ciddi bir düşüş yaşadığını belirten Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Rüstem Keleş, “Göl, bizim kritik kod olarak belirlediğimiz 29.90 seviyesinin oldukça altına düşmüştü. 29.26 kodlara kadar gerilemişti bu da bizi oldukça endişelendirmişti. Ve Sapanca Gölü’nün kullanımı konusunda da çok ciddi tartışmalar yaşanmıştı. Özellikle kasım ayındaki yağışlar ile birlikte gölde ciddi yükselme başladı. Bölgesel anlamda hem Sapanca Gölü, hem Yuvacık Barajı ve İstanbul’daki su kaynaklarının da aynı zamanda artması anlamına geldi. Dolayısıyla Sapanca Gölü şuanda kritik kodun üzerine çıktı. Yani 30 metreyi aşmış durumda. Henüz daha normalleşmesi için 2 metrelik yükselme bekliyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde kar yağışı havzayı kaplar ve Sapanca Gölü ile ilgili beklentimiz gerçekleşir” diye konuştu.

"GÖL, GEÇEN SENEKİ KURAKLIĞI PEŞ PEŞE YAŞASAYDI GERÇEKTEN GERİ DÖNÜLEMEZ NOKTALARA GELEBİLİRDİ"

Bu yıl yağışların iyi gittiğinin altını çizen Keleş, “Göl, geçen seneki kuraklığı peş peşe yaşasaydı gerçekten geri dönülemez noktalara gelebilirdi. İnşallah bütün bu gelişmeler bize ders olur, bunlardan gerekli dersleri çıkarırız ve gölün kullanımıyla ilgili olarak tamamen insan odaklı kullanım planı hazırlanır, önümüzdeki günlerde hayata geçer. Umudumuz yağışların devam etmesi. Gölün 32.18 kodlarına tekrar çıkması, kendini yenilemesi ve bir daha geçen seneki maruz kaldığı durumla yüz yüze kalmaması” dedi.


KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER