ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 17:25

Samsun'un hemşehri dernekleri Samsunluluk hareketi başlattı


Samsun'un en büyük hemşehri dernekleri platformu, Amisos Otel'de düzenlen basın açıklaması ile kamuoyuna duyuruldu. Samsun'da yaşayan herkesi kucaklayacak bir hareketin ilk adımını attıklarını belirten Platform Başkanı Op. Dr. Yılmaz Karagöz, "Bu platform Samsunluluk ruhunu canlandırmak için kurulmuştur. Kapımız tüm derneklere açıktır." dedi.

Samsun'da faaliyet gösteren Asarcıklılar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Ladikliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği, bünyesinde 45 dernek bulunduran Kavak Dernekler Federasyonu, Vezirköprülüler Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Amisos Otel'de bir araya geldi. Samsun'un en büyük hemşehri dernekleri platformunu, İç Bölge Dernekler Platformu'nun protokolünü imzalayan taraflar, birlik ve beraberlik mesajları verdi. Platformun başkanlığını yürüten Op. Dr. Yılmaz Karagöz, "Herkesin bir şeyleri ayrıştırdığı şu günlerde, bizler birşeyleri birleştirmek için İç Bölge Dernekler Platformu'nun ortak karar manifestosunun altına imzalarımızı atıyoruz." dedi.

"ORTAK AKIL HAYAT BULMALI"

Amaçlarının, dernekler arasında bir kardeşlik bağı kurmak olduğunu belirten Op. Dr. Yılmaz Karagöz, "Bugün aramızda, dernek başkanlarından gazetecisine kadar Samsunumuzun kültürel zenginliğine fayda sağlayan, çok değerli arkadaşlarımız var. Bizler, bir bütünün parçalarıyız. Samsun'da yüz binlerce insan var. Bizler hep birlikte yaşıyoruz. Havasını birlikte soluyor, aynı kaldırımlarda yürüyor, aynı sevinçleri ve aynı üzüntüleri duyuyoruz. Çocuklarımıza daha güzel yarınlar bırakmak istiyorsak eğer, Samsun'da yaşayan bizlerin bir noktada buluşması gerekiyor. Ortak paydamız Samsun olmalı, ortak akıl dediğimiz sistem hayat bulmalı. Daha yaşanabilir, büyüyen bir Samsun için el ele vermeliyiz. İşte bugün burada Samsun'da yaşayan herkesi, kendini Samsunlu olarak gören kişileri kucaklayacak bir hareketin ilk adımını atıyoruz. Samsun'un kaynaklarını tüketen ve Samsun'da hayatını idame ettiren insanların Samsun sevdasına sahip olması için duyduğumuz arzuyu dile getiriyoruz." diye konuştu.

"TÜM DERNEKLERE KAPI AÇIK"

İç Bölge Dernekler Platformu'nda hiçbir siyasi ve şahsi ayrımcılık, teklif ve teşebbüsün olmayacağını vurgulayan Karagöz, "Bu platform Samsunluluk ruhunu canlandırmak, Samsun dernekleri arasında tanışma, kaynaşma ve yardımlaşmayı sağlamak ve Samsun'un sorunlarının çözümü için çalışmalar yürütmek için kurulmuştur. Çünkü bizim ortak paydamız Samsun'dur. Burada bulunan derneklerimiz bu prensipleri gönülden kabul etmiş derneklerdir. Samsun'da hemşehrilik hukukunun oluşması için çalışmalar yapmak, insanlarımız arasında dayanışma ve kaynaşmayı sağlamak, Samsunumuzu ilgilendiren konularda görüş alışverişi yaparak ortak mesaj, proje ve teklifler üretmek bizim görevimiz olacaktır. Kapımız tüm derneklere açıktır." diye konuştu.

İMZA ALTINA ALINDI

Op. Dr. Yılmaz Karagöz'ün konuşmasının ardından, İç Bölge Dernekler Platformu Protokolü Asarcıklılar Dernek Başkanı Bayram Çevrim, Ladikliler Dernek Başkanı Şerif Bilgin, Kavak Dernekler Federasyonu Başkanı Op. Dr. Yılmaz Karagöz ve Vezirköprülüler Dernek Başkanı Recep Aslan tarafından imza altına alındı. Protokole göre, dernek ve federasyonlar platforma 3 delege ile katılacak. Yapılan faaliyetlerde ortak olacaklar.

 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER