ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 15:28

Samsunlu işadamları umutlu döndü

Samsunlu işadamları umutlu döndü


Karadeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu’nun (KASİF), gıdadan inşaata, mobilyadan temizlik ürünlerine birçok sektörü Kenya’ya taşıdı. 18 kişilik işadamından oluşan bir heyetle Kenya’ya gezi düzenleyen KASİF, işadamlarına ticari faaliyetlerinde yeni kapılar açtı. Geziye katılan işadamları yaptıkları ikili görüşmeler neticesinde yeni pazarlar keşfetme konusunda Türkiye’ye mutlu döndü.
Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’nun (TUSKON) koordinasyonunda KASİF ve Kenya’da bulunan Trade With Kenya işbirliğiyle düzenlenen ve Kenya’nın başkenti Nairobi ve Mombasa’da gerçekleştirilen iş görüşmeleri, firma ve fabrika ziyaretlerine katılan Türk işadamları yurda mutlu döndü.

Kenya gezisinde iş yeri ve fabrika ziyaretlerinin yanı sıra Kenya Yatırım Ajansı ve Kenya Serbest Ticaret Bölgesi’nde yapılan toplantılarda Türk işadamlarına Kenya’daki yatırım fırsatları hakkında bilgi verildi. Türk işadamlarını Kenya’ya yatırıma davet eden Kenyalı yetkililer Türk işadamlarını Kenya’da görmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Kenya Serbest Ticaret Bölgesi’nde yapılan toplantıda konuşan TUSKON Başkan Yardımcısı ve KASİF Başkanı Osman Reis, Kenya ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesinden Kenya’ya yapılan Türk yatırımlarının hızla artmasının mutluluk verici olduğunu belirterek, “Kenya ile ülkemiz arasında birçok alanda önemli işbirliği potansiyeli bulunuyor. Dost iki ülke arasında, karşılıklı güven ve ekonomik çıkarların sağlanmasına dayanan iş birliklerinin artmaması için bir sebep bulunmuyor.” dedi.

Reis sözlerini şöyle sürdürdü: “TUSKON ve KASİF olarak, iki ülke arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek için her türlü katkıya hazırız. Ülkemizdeki tüm ofislerimiz, Türkiye ile iş yapmak isteyen Kenyalı işadamlarının emrinde ve hizmetinde olduğunu buradan ifade etmek istiyorum.”
Mobinda markasıyla mobilya üretimi yapan ve Kenya iş gezisine katılan Durapay Mobilya Tekstil Ürünleri San.Tic.A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Durmuşoğlu Kenya’da ikili iş görüşmelerinde bulunduğunu söyleyerek, “ Kenya’ya mobilya ihracatı konusunda ön görüşmelerde bulunduk. Görüşmelerimiz olumlu geçti. Bundan sonraki süreçte de görüşmelerimiz devam edecek. Umuyorum ki Kenya bizim için iyi bir pazar olur. Kenya pazarı Türk iş dünyası için cazip bir pazar, işadamlarımızın Kenya’ya gitmesi ve pazar araştırmalarında bulunmalarını tavsiye ediyorum.” diye konuştu.
Pedo markasıyla çocuk bezi üreten Kardağ Karadeniz Gıda AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Merve Sefa Güdül, Kenya iş gezisiyle ilgili yaptığı değerlendirmede, Kenya’nın her sektör için fırsatlar ülkesi olduğunu ve Türk işadamlarının bu fırsatları iyi değerlendirmeleri gerektiğini belirterek, “ Kenya çocuk bezi ve hijyenik ürünler açısından ciddi bir pazar, biz hem yatırım anlamında hem de distribütörlük anlamında görüşmelerde bulunduk. Görüşmelerimizi devam ettirip sonuç alacağımızı düşünüyorum. Kenya her sektör için ciddi bir fırsatlar ülkesi, bakir bir pazar, işadamlarımızın bu pazarı değerlendirmeleri gerekiyor.” şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER