ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 01:06

Saçınızın yaşlanmasını önleyin

Saçınızın yaşlanmasını önleyin

Cildimiz kadar saçlarımız da yaşlanmayı önleyici bakımı hak ediyor. İşte yapmanız gerekenler...


Saçlarımız birçoğumuz için önemli olsa da, saç bakımımız için tonlarca para harcasak da saçlarımızın yaşlanmasını önleyici pek birşey yapmıyoruz.

Zamanla saçlarımızın rengi, yapısı ve yoğunluğu da vücudumuzun diğer kısımları gibi degişiyor ve farklılaşıyor.

Aşağıda bahsedeceğimiz önerilerle saçlarınızın yaşlanmasına dur diyebilrsiniz.

1. Saç derinizin bakımından bahsetmeden, saçlarınzdan bahsedemeyiz. Zayıflayan ve dökülen saçların sebeplerinden biri de bakımsız saç derisidir. Saç derinize uygulayacağınız gözenek açıcı bir bakımla saçlarınız daha güçlü ve bakımlı olacaktır.

2. Ne yediğimiz vucut sağlığımızı nasıl etkiliyorsa saç sağlığımızı da aynı ölçüde etkiliyor. Sağlıklı ve doğal görünmesini istediğiniz saçlarınız için vitamin ve proteini yüksek somon, yaban mersini, beyaz et, yoğurt ve baklagiller'i tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

3. Sıcak aletlerin de saçınızı yaşlandırmadaki etkisi bir hayli büyük. Sıcak fön makinasını saç derinizden ve saçınızdan mümkün olduğunca uzakta tutmak saç derinizi nemlendiren ve genc kalmasını sağlayan keratinin de azalmasını önleyecektir.

4. Haddinden fazla taramak ve fırçalamak da saçlarınızın yaşlanmasına sebeplerden biri. Çok sık ve sertçe taramak saç köklerine zarar vererek saçlarınızın zayıflamasına neden olur. Sağlıklı ve bakımlı görünmek için saçlarınızı taramalı ancak fazlasından kaçınmalısınız.

5. Hacim için en iyi yollardan biri krepe yapmak yani saçları tutam tutam alıp geriye tarama işlemi. Krepeli saç daha sağlıklı ve hacimli gözükse de krepe uzun vadeli saçlarınıza zarar verir. Krepe yerine hacim yapıcı sprey tarzı ürünleri kullanmanızı tavsiye ederiz.

6. Stres vücudumuzun her yerinde olduğu gibi saçlarımızda da yaşlılığa sebep olabiliyor. Yoğun hayatımızda stresi yok etmek zor olsa da nefes alma egzersizleri, yoga ve meditasyon yardımı ile hem içimiz hem de dışımızı genç ve sağlıklı tutabiliriz.

7. Saç derisini temiz tutmak kadar saç derisine yapılan masaj ve bakım da saç sağlığı için önemli. Sağlıklı ve genç saçlara sahip olmak saç derisini nemlendirmek, uyarmak ve kepekten arındırmaktan geçiyor. Kuaför salonunda yaptırabileceginiz bu bakımı evde kendiniz de saç ve saç derinize uygun ürünlerle kolaylıkla yapabilirsiniz.

Saçımızı bakımsız kılan, zayıflatan birçok etkiyi çeşitli ürün ve bakımla ortadan kaldırabilsek de saçımızın yaşlanmasına karşı koymak her zaman kolay olmayabilir.

Yukarıda bahsettigimiz yaşlanmayı önleyici önerilerle saçlarınızın genç ve bakımlı kalmasını sağlayabilirsiniz.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER