ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Az Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Aralık 2012 Çarşamba 15:07

RTEÜ ile OGM, Maviyemiş Protokolü imzaladı

RTEÜ ile OGM, Maviyemiş Protokolü imzaladı


Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) ile Orman Genel Müdürlüğü arasında Maviyemiş ve Meyvelerin Geliştirilmesi İşbirliği Protokolü imzalandı.

RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz ile Orman Genel Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu tarafından imzalanan protokol ile Rize, Trabzon, Artvin, Gümüşhane, Giresun illeri başta olmak üzere bölgedeki orman köylülerine ek gelir oluşturmak, elde edilen ürünlerden fonksiyonlu faydalanma yöntemleri ortaya koymak, ülkeye daha fazla katma değer sağlamak amaçlanıyor.

Prof. Dr. Arif Yılmaz, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin tıbbi ve aromatik bitkiler yönünden oldukça zengin bir faunaya sahip olduğunu ancak bitki konusunda çok sayıda çalışma yapıldığı halde patentleşmeye gidilemediğinden yeterince kazanç sağlanamadığına dikkat çekti.

Orman Genel Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu ise Genel Müdürlük bünyesindeki AR-GE ve Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Dairesinin, bitkilerin etken maddelerinin tespitine yönelik çalışmalar yaptıklarını, ayrıca bu amaçla Afyon’da tıbbi ve aromatik bitkilerle ilgili merkez oluşturmaya başladıklarını söyledi. Kurtulmuşlu, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ile her türlü işbirliğine hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

Tören sonunda, Genel Müdür Mustafa Kurtulmuşlu tarafından, Rektör Prof. Dr. Arif Yılmaz ile Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Maviyemiş Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mustafa Akbulut'a plaket takdim edildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER