ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 13:18

Rönesans Vakfı, ülkenin geleceğini kitaplarla buluşturuyor

Rönesans Vakfı, ülkenin geleceğini kitaplarla buluşturuyor


Rönesans Vakfı’nın kitap toplama kampanyası Samsun'u da kapsadı. Geçen ay Kahramanmaraş’ta Milli Bakanlığı’nın çocuk klasikleri içerikli 20 bin kitabı ihtiyaç sahibi çocuklara dağıtan vakıf, kampanyasına Samsun’u da ekledi. Holding bünyesindeki Piazza Alışveriş Merkezleri’nde kurulan kitap stantlarında toplanacak evlerdeki gereksiz kitaplar, ilgili kamu kurum ve kuruluşlar tarafından ilçe ve köylerdeki çocuklara ulaştırılacak.

Rönesans Holding ortaklarının nakdi yardımlarıyla 2009 yılında kurulan Rönesans Vakfı, sağlık ve eğitim alanındaki yardım kampanyalarıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Yükseköğretim ve yüksek lisans eğitim alan bin 200 üniversite öğrencisine karşılıksız burs yardımı yapan vakıf yönetimi, köylerdeki ilköğretim okullarının teknik altyapı ile kitap kırtasiye ihtiyaçlarına da destek oluyor. Eğitim kurumlarına idari ve eğitim binaları yaptırarak bağışlayan Rönesans Vakfı, inşaat sektöründe, makine, ara eleman ihtiyacının giderilmesine katkı sağlaması amacıyla Darende’deki Bekir Ilıcak Meslek Yüksekokulu’nun idari ve eğitim binalarını inşa edip İnönü Üniversitesi’ne bağışlamıştı.

Rönesans Vakfı’nın geleceğin çocuklarının bilinçli, okuma alışkanlığı kazanmış, kültürlü ve eğitimli yetişmeleri amacıyla başlattığı ‘Binlerce Çocuğa Binlerce Kitap’ kampanyasına ilgi de giderek büyüyor. Bir çok ildeki Piazza AVM’lerde hayata geçen kampanyaya Samsun da dahil oldu. Kampanyanın tanıtımı ve startı, eski Emniyet Genel Müdürü ve eski Ankara Valisi Kemal Önal, Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Rönesans Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Refia Jale Ilıcak’ın katılımıyla Samsun Piazza AVM’de yapıldı. Stanttaki toplama kutularına ilk kitabı Vali Aksoy, Başkan Yılmaz ile Vakıf Başkanı Ilıcak bıraktı.

Kampanya hakkında bilgi veren Rönesans Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Refia Jale Ilıcak, eğitim yardımları kapsamında hayata geçirdikleri ‘Binlerce Çocuğa Binlerce Kitap’ kampanyasına büyük önem verdiklerini söyledi. Piazza AVM’lerde oluşturdukları stantlarında gönüllü katılımcılar ve personel desteği ile topladıkları kitapları tasnif ederek ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıklarını hatırlatan Ilıcak, “Amacımız evdeki kitapları çocuklarla buluşturmak. Binlerce çocuğa binlerce kitap kampanyası bu çerçevede oluştu. Bugün Milli Bakanlığı’nın uygun gördüğü çocuk klasiklerine ait yeni 20 bin kitabımızı valiliğimiz aracılığıyla okul öncesinde çocuklarımıza ulaştıracağız. Toplanan kitapların Samsun’da da çocuklara ulaşmasını ve hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” temennisinde bulundu.

Alışveriş merkezlerinin sadece ticari faaliyetlerin görüldüğü yerler değil, kentsel, sosyo kültürün, yaşam biçiminin ve birçok sosyal faydanın geliştirildiği mekanlar olduğunun altını çizen Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Rönesans Vakfı çok insanı, çok anlamlı ve çocuk eğitimine son derece katkı sağlayıcı bir kampanya organize ettiler. Ben kendilerine bu güzel katkıları için çok teşekkür ediyorum.“ şeklinde konuştu.

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy ise kitap toplama kampanyasının Samsun’da gençlerin daha iyi yetişmesi, sorumluluk sahibi olması, bilinçli ve okuma alışkanlığını daha ileri noktalara taşıyarak yetişmeleri bakamından önemli olduğunu vurguladı. Vali Aksoy, “Rönesans Vakfı, Türkiye’nin birçok noktasında önemli sosyal, kültürel etkinlikler gerçekleştiriyor. Buradaki çalışma da bir kitap toplama kampanyası. İnsanlar ihtiyaç fazlası olan kitaplarını buraya koymak suretiyle bunların ihtiyaç sahibi çocuklara ulaşmasına fırsat sağlanmış olunacak. Bunu başlatırlarken 20 bin kitapla kendileri öncülük ettiler. İl Milli Eğitim, kaymakamlıklar aracılığı ile ihtiyaç duyulan bölgelere bu kitapları ulaştıracağız.” ifadelerini kullandı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER