ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 14:17

Restorasyon için esnafın onayı bekleniyor

Restorasyon için esnafın onayı bekleniyor


Bursa’nın Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, kentin en eski alışveriş merkezi olan tarihi Koza Han’ın restorasyon projelerinin tamamlanarak, Kültür Varlıkları Koruma Kurulunun onayından da geçtiğini söyledi. Dündar, "Koza Han’ın kaderi, artık bir anlamda mülk sahiplerinin elinde. Biz, yıllardır devam eden ruhsat sorununu da bir anlamda çözüme kavuşturacak olan restorasyon çalışmalarını başlatmak için, mülk sahiplerinin onayını bekliyoruz." dedi.

Başkan Mustafa Dündar, tarihi Koza Han esnafı ile iç avluda bir araya geldi. Koza Han İpekçiler Derneği Başkanı Hasan Tunçman ve Yönetim Kurulu üyeleri ile, Koza Han Esnafının katıldığı toplantıda, esnafın yaşadığı sıkıntıları dinleyen, çözüm konusundaki görüş ve önerilerini değerlendiren Başkan Mustafa Dündar, Koza Han’ın Bursa’nın hanlar bölgesinde orijinalliğini koruyabilmiş yegane hanlardan biri olduğunu söyledi.

Koza Han esnafının sorunlarının başında ruhsat sorunun geldiğini, zaman içerisinde hanın tarihi dokusuna zarar verecek şekilde gerçekleştirilen değişiklik ve tadilatlar nedeniyle, handaki esnafın ruhsat sorununun bir türlü çözülemediğini ifade eden Dündar, "Buralar tescilli yapı. Bu nedenle ruhsat alabilmek için Kültür Varlıkları Koruma Kurulunun onayından geçmesi gerekiyor. Biz bu sorunun da çözümü olacak olan, röleve, restitüsyon ve restorasyon proje çalışmalarını tamamladık. Kültür Varlıkları Koruma Kurulundan onayını da aldık. Bundan sonraki süreçte mülk sahipleri ile görüşerek restorasyon çalışmalarını bir an önce başlatmak istiyoruz." dedi.

"BURSA’NIN EN ESKİ AVM’Sİ YENİDEN AYAĞA KALKACAK"

Koza Han’da başlayacak restorasyon çalışması ile birlikte, Bursa’nın en eski AVM’sinin yeniden ayağa kalkacağını, söyleyen Dündar, tarihi dokunun yeniden canlandırılarak marka kent Bursa’nın tanıtımına büyük katkı sağlayacağını, bu çalışmaların sonunda kazananın hem Bursa, hem bölge esnafı olacağını belirtti. Bunun yanı sıra, yıllardır çözülemeyen ruhsat sorununun da çözüme kavuşacağını ifade eden Dündar, “Burada zamanla gelişi güzel yapılan tadilat ve düzenlemeler, tarihi yapıya zarar vermiş. Burada yapılacak restorasyon çalışması ile, hem zarar görmüş yapı yeniden eski ihtişamına kavuşacak. Hem de, buradaki esnafın tarihi dokuya zarar verildiği gerekçesiyle sıkıntı yaşadığı ruhsat sorunu çözülmüş olacak.” diye konuştu.

Bu çalışmayı bir an önce başlatmak istediklerini ancak, bu konuda tek başlarına hareket etmelerinin mümkün olmadığını ifade eden Başkan Dündar, şunları söyledi: "Buradaki iş yerleri özel mülk. Mülk sahipleri ile bu konuda bir uzlaşı sağlamak gerekiyor. Belediye olarak 2011 yılında tamladığımız röleve, restitasyon ve restorasyon proje çalışmalarını hayata geçirebilmek için, mal sahiplerinin görüş ve önerilerini de alarak çalışmayı başlatmak istiyoruz. Yani şunu söylemek istiyorum. Biz, üzerimize düşeni yaptık, bundan sonra Koza Han’ın kaderi bir anlamda mülk sahiplerinin elinde."

Tarihi hanlar bölgesini gezen insanların, Kaza Han’a geldiklerinde öncelikle bir göz zevki aradığını, burayı gezenlerin de bu zevki yaşaması gerektiğini hatırlatan Dündar, "Bizler bu güzelliği onlara sunmalıyız. Eğer bunu gelenlere sunamazsak, burada hem esnaf kaybeder, hem Bursa. Biz mevcut sorunları çözmek için varız. Bu konuda herkes, üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeli." diye konuştu.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER