ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 13:25

Portakal çiçeğinden yapılan kolyeler evleri süslüyor

Portakal çiçeğinden yapılan kolyeler evleri süslüyor


Osmaniye’de çocuklar, baharın gelmesiyle birlikte etrafa güzel kokular yayan portakal çiçeğinden kolye yapıyor.

Elek, iğne ve iplik kullanarak, portakal çiçeklerinden kolye yapan çocuklar, hem eğleniyor, hem de annelerinden öğrendikleri bu geleneği devam ettiriyor. Küçük yaştan beri nisan ayında açan portakal çiçeklerini topladığını belirten Bahar Biçici (32), çiçekleri iğne iplik yardımıyla kolye şekline getirdiğini ve evinin odalarına astığını kaydetti.

Hafif rüzgar estiğinde, portakal çiçeği kokusunun mahalleyi sardığını ifade eden Biçici, bu kokunun kendisini çocukluğuna götürdüğümü söyledi. Biçici, şöyle devam etti: ‘’Çocukken portakal çiçeklerinin açmasını dört gözle beklerdik. Kolye veya bilezik gibi dizer, uzun süre kokusu devam etsin diye çimlerin arasına gizlerdik. Şimdi bunu çocuklarıma öğrettim. Onlarda un eleği, iğne ve iplik kullanarak bunu yapmaya başladı. Öğretmenlerine, arkadaşlarına hediye ediyor, odalarına asıyorlar. Evimizin içerisi de mis gibi kokuyor. Bütün çiçekler güzeldir. Fakat portakal çiçeğinin yeri bambaşka.’’

Portakal çiçeğinden yaptığı kolyeyi öğretmenine hediye ettiğini söyleyen ilkokul birinci sınıf öğrencisi İlknur Soylu 8, ”Annem portakal çiçeğinden kolye yapabileceğimi söyledi. Topladığım portakal çiçeklerini un eleğine dökerek iğne yardımıyla ipe dizdim. Öğretmenime, babaanneme, dedeme ve arkadaşlarıma da hediye ettim.’’ dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER