ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Eylül 2014 Pazartesi 14:20

“Alo 174 Gıda” hattına yoğun ilgi

Pilav tarifi alabilir miyim?

“Alo 174 Gıda” hattına vatandaşın ilgisi her geçen gün artıyor.


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın etkin bir gıda güvenliği sağlamak için hayata geçirdiği “Alo 174 Gıda” hattına vatandaşın ilgisi her geçen gün artıyor. Vatandaşların gıdayla ilgili taleplerini dinleyen ve çözüm üreten Alo 174 Gıda hattına son 9 ayda 187 bin 405 şikayet gelirken, ilginç çağrılar da geliyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, etkin bir gıda güvenilirliği sisteminin oluşturulması için “En iyi denetçi tüketicinin kendisidir” anlayışından yola çıkıldığı belirtilerek, “Alo 174 Gıda hattı tüketicileri de denetim sisteminin içine sokmayı hedefliyor. Son 9 ayda Alo 174 Gıda hattına 187 bin 405 adet ihbar gelirken, gıdayla ilgili 38 bin 458 ihbarın 36 bin 725’i sonuçlandırıldı. Gelen ihbarlar sonucu yapılan resmi kontrollerde 2 bin 526’sına ise cezai işlem uygulandı. 2 bin 526 adet cezai işlemin 2 bin 453’ü idari para cezası, 50’si üretimden men, 23 adet ise cumhuriyet savcılığına suç duyurusu şeklinde gerçekleşti” denildi.

EN ÇOK ŞİKAYET ET VE ET ÜRÜNLERİYLE İLGİLİ

Vatandaşlardan Alo 174 Gıda hattına genel itibariyle gıda üreten ve satan işletmelerin hijyen kurallarına aykırı faaliyetler gösterdikleri, ürünlerin içerisinde yabancı maddelerin çıkması, ürünlerin etiket bilgilerinde yeterli bilgi bulunmaması ve haksız rekabete neden olan ifadeler içeren etiketler, son tüketim tarihi geçmiş ürünlerin satışı, gıda zehirlenmesi şüphesi, izinsiz gıda satışı gibi konularda şikayetler geldiği vurgulanarak, “Alo 174 Gıda hattına yapılan başvuruların incelenmesinden sonra şikayete konu gıda işletmesine gidilerek gerekli resmi kontrolleri yapan Bakanlık yetkilileri, uygunsuzluk tespit etmesi halinde 5996 sayılı Kanun gereği yasal işlem yapıyor. Son 9 ayda Alo 174 Gıda hattına en çok şikayet gelen ürün gruplarından birinci sırada 6 bin 849 ihbar ile et ve et ürünleri yer alırken, 5 bin 576 adetle tahıl, un ve unlu mamulleri ikinci, 4 bin 482 adet ihbarla hazır yemek grubu ise üçüncü sırada yer alıyor” ifadelerine yer verildi.

ALO 174 HATTINA GELEN İLGİNÇ ÇAĞRILAR GÜLDÜRÜYOR

Alo 174 Gıda hattına gıdayla ilgili şikayetler yanında zaman zaman ilginç çağrıların da geldiği kaydedilen açıklamada şu örnekler verildi:

“Bu kapsamdaki şikayetlerden birinde öğrenci olduğunu söyleyen bir vatandaş yaptığı pilavın lapa lapa olmasından şikayet ederek çağrı merkezi yetkililerinden pirinç pilavı tarifi isterken, bir başka vatandaş ise sahte balın nasıl yapıldığını öğrenmek istedi. Çağrı merkezi yetkililerini şaşırtan bir şikayet ise mezarlıktan geldi. Mezarlıktan aradığını söyleyen bir vatandaş, ‘Bakkaldan gofret aldım. Gofrette kimyasal bir madde var. Bu gofreti tükettim ve öldüm. Şu an mezarlıktan arıyorum. Şarjımda bitmek üzere’ diyerek telefonu kapattı. Yine marketten aldığı yumurtaların kabuklarının çok ince olduğunu düşünen bir tüketici, yumurtaların sahte olduğunu düşünerek yetkililerin denetlemesini istedi.”

ALO 174 GIDA HATTI NASIL ÇALIŞIYOR?

Açıklama şöyle devam etti:

“2009 yılında faaliyete geçen Alo 174 Gıda hattına gelen ihbar ve şikâyet ya da bilgi edinme konulu başvurular, web tabanlı yazılım üzerinden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ilgili birimlerine 7/24 ve 365 gün boyunca iletiyor. Şikayet sonucu yapılan denetimlerle ilgili bilgiler aynı web yazılımına kaydediliyor. Tüketiciler şikayetlerinin sonucunu Alo 174’ü tekrar arayarak ya da kendisine verilen başvuru numarası aracılığıyla www.alo174.gov.tr internet adresi üzerinden öğrenebiliyor.”
 

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER