ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Rüzgarlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 15:32

Patates üretiminin yaygınlaşması için çalışma başlatıldı

Patates üretiminin yaygınlaşması için çalışma başlatıldı


Erzincan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, il genelinde patates üretimi yaygınlaştırmak için bir dizi çalışma yapıyor. Erzincan’da son birkaç yıldır yetiştiriciliği ve ekim alanı giderek yaygınlaşan patates için Ar-Ge çalışmaları hız kazandı. Karatuş köyünde belirlenen bir tarlada patates deneme parselleri kuruldu.

Patates yetiştiriciliğinde kalite ve verimi artırarak pazarlardaki talebe uygun patatesin yetiştirilmesini amaçlayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, bölgeye en uygun patates çeşitlerinin tespit edilmesi için çalışıyor. Merkeze bağlı Karatuş köyünde demonstrasyon parselleri kuran İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, parsellerde Lanorma, Natascha, Melody, Musica ve Orchestra çeşidi patates tohumluklarının ekimini gerçekleştirdi. Ekilen patates çeşitlerinin sezon boyunca takibini gerçekleştirecek olan teknik ekipler, sezon sonunda bölgeye en uygun çeşitleri tespit ederek, çiftçileri bu çeşitler konusunda bilgilendirecek.

Deneme parsellerinin ekimine katılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, bu çalışmaya ciddi önem verdiklerini söyledi. Gelişigüzel yetiştiriciliği tasvip etmediklerini kaydeden İl Müdürü Karadağ, tarımda Ar-Ge çalışmalarının büyük önem taşıdığını söyledi. Rastgele ve bilinçsizce yapılan yetiştiricilikte çiftçinin büyük ekonomik kayıplar yaşayabileceğini hatırlatan Karadağ, bunu önlemek için çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Bu konuda ülke içinde ve dışında faaliyet gösteren firmalarla işbirliği yaptıklarını kaydeden Karadağ, ekonomik anlamda yapılan tarımda pazar isteklerinin gözardı edilemeyeceğini vurguladı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER