ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2014 Perşembe 17:09

Palamut sofraları şenlendirdi

Palamut sofraları şenlendirdi

Palamut, fiyatların düşmesiyle hem balıkçının hem de vatandaşın yüzünü güldürdü.


 
 
Su ürünleri av yasağının sona ermesinin ardından Trabzon'da çok sayıda avlanan palamut, fiyatların düşmesiyle hem balıkçının hem de vatandaşın yüzünü güldürdü.

Geçimini 40 yıldır balıkçılıkla sağlayan Abdurrahman Dikmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sezonun başlamasıyla balık fiyatlarının iyi seviyede olduğunu söyledi.

Yasağın kalkmasının ardından balıkçı tezgahlarının şenlenmeye başladığını belirten Dikmen, "Tezgahlarda ağırlıklı olarak palamut ve istavrit yerini aldı. Havalar sıcak gidiyor, bu nedenle istavrit fazla bulunmuyor. Satışlarımız palamut ağırlıklı. Fiyatlarımız da vatandaşları zorlamıyor. Alıcı da satıcı da durumdan çok memnun" dedi.

Dikmen, boyutuna göre dört ya da beş palamudun 10 liradan satıldığını vurgulayarak, "Yaklaşık 5 kişi, 4 palamutla rahatlıkla doyabilir. Palamut, bu ayların vazgeçilmezi balık türüdür. Hamsi de çok tercih ediliyor ama Trabzon'un hamsisi daha başlamadı. Yaklaşık bir buçuk aylık süresi var. Hamsi olursa palamut olmaz" diye konuştu.

Balıkçı Kadir Aydın ise denizlerde balık bolluğu yaşandığını ve palamut avlandığını ifade ederek, havaların soğumasıyla tezgahların hamsi ile şenleneceğini kaydetti.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER