ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Ağustos 2017 Pazartesi 16:44

Organlarıyla 3 kişiye umut oldu

Organlarıyla 3 kişiye umut oldu

Balıkesir'de, motosiklet kazası sonucu beyin ölümü gerçekleşen 20 yaşındaki gencin karaciğer ve böbrekleri 3 kişiye nakledilecek


Balıkesir'de, motosiklet kazası sonucu beyin ölümü gerçekleşen 20 yaşındaki gencin karaciğer ve böbrekleri, 3 kişiye nakledilmek üzere Bursa'ya gönderildi.

Alınan bilgiye göre, 4 Ağustos'ta geçirdiği motosiklet kazasının ardından Balıkesir Atatürk Devlet Hastanesine kaldırılan M.U. (20) yoğun bakıma alındı.

Beyin ölümü gerçekleşen M.U'nun ailesiyle iletişime geçen Balıkesir Atatürk Devlet Hastanesi Organ ve Doku Nakli Koordinatörlüğü ekipleri, organ bağışı için onay aldı.

M.U'nun karaciğeri ve iki böbreği, Bursa'dan gelen uzman ekip tarafından gerçekleştirilen operasyonla alındı.

Karaciğerin Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi, iki böbreğin de özel bir hastanede tedavi gören hastalara nakledileceği öğrenildi.

- "Hiç tereddüt etmeden yavrularının organlarını bağışladılar"

Balıkesir Atatürk Devlet Hastanesi Organ ve Doku Nakli Koordinatörlüğünde görevli Uzm. Dr. Abdullah Ömer Atsal, gazetecilere yaptığı açıklamada, Balıkesir'in organ bağışı konusunda giderek bilinçlendiğini söyledi.

Atsal, motosiklet kazasında ağır yaralanan hastanın beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından organlarının bağışlanması için yakınlarıyla temasa geçtiklerini belirterek şöyle konuştu:

"Onlar da bu konuda çok büyük duyarlılık gösterdiler ve organ bağışıyla hayata tutunabilecek insanlara yardımcı olmak istediler. Beyin ölümü gerçekleştiği için kendi oğullarının vefat ettiğini ama başka insanların hayatlarının kurtulabileceğini söylediler ve hiç tereddüt etmeden yavrularının organlarını bağışladılar."

Gencin ailesine teşekkür eden Atsal, şunları kaydetti:

"Organ bağışı çok önemli bir husus. Maalesef ülkemizde daha istediğimiz yerlere ulaşamadık. Ancak halkımızın duyarlılığıyla bir yerlere varabiliriz. Organ nakli bekleyen hastalara da halkımızın gerekli hassasiyeti göstererek organ bağışıyla hayat vereceklerini ümit ediyoruz."

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER